ამის შესახებ უწყება განცხადებას ავრცელებს.
რატომ არის მნიშვნელოვანი: პუტინის განკარგულებით, რუსულ ავიაკომპანიებს 2019 წლის 8 ივლისიდან საქართველოში პირდაპირი საჰაერო რეისების განხორციელება ეკრძალებათ.
- 18 იანვარს ოკუპანტი ქვეყნის საგარეო საქმეთა მინისტრმა, სერგეი ლავროვმა საქართველოსთან პირდაპირი ავიამიმოსვლის აღდგენის იმედი გამოთქვა.
- 19 იანვარს ირაკლი კობახიძემ განაცხადა, რომ თუ რუსეთთან ფრენები აღდგება, ეს მისასალმებელი იქნება.
- ასევე, ფრენების აღდგენაში "ცუდი ვერაფერი დაინახა" კახა კალაძემაც.
დეტალები: უკრაინის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე ევგენ პერებიინისი უკრაინაში საქართველოს ელჩს, გიორგი ზაქარაშვილს შეხვდა.
- როგორც უკრაინული მხარე წერს, მათ შეხვედრაზე იმედი გამოთქვეს, რომ საქართველო შეიცვლის პოზიციას და შეუერთდება იმ პარტნიორებს, რომლებიც უკრაინას აწვდიან იარაღსა და სამხედრო აღჭურვილობას.
- და რომ თბილისი შეუერთდება ევროკავშირის მიერ დაწესებულ ყველა სანქციას აგრესორი სახელმწიფოს წინააღმდეგ.
- მათი განმარტებით, ევგენ პერებინისმა დააყენა საკითხი უკრაინის მოქალაქის, მიხეილ სააკაშვილის ჯანმრთელობის გაუარესების შესახებ და სთხოვა ქართულ მხარეს, განიხილოს მისი უკრაინაში ან მესამე ქვეყნებში სამკურნალოდ გადაყვანის შესაძლებლობა.