გავრილოვს ფრენებთან ერთად საქართველო-რუსეთის დიპლომატიური ურთიერთობების სრულად აღდგენაც უნდა
რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის, სერგეი ლავროვის განცხადებას კომუნისტური პარტიის რუსი დეპუტატი, სერგეი გავრილოვიც ეხმაურება.
რატომ არის მნიშვნელოვანი: რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა სერგეი ლავროვმა 18 იანვარს, გამართულ ბრიფინგზე შეაქო საქართველოს მთავრობა და თქვა, რომ სანქციებზე საქართველოს მთავრობის პოზიცია მის "პატივისცემას" იწვევს.
- ოკუპანტი ქვეყნის საგარეო საქმეთა მინისტრმა, სერგეი ლავროვმა საქართველოსთან პირდაპირი ავიამიმოსვლის აღდგენის იმედი გამოთქვა.
- საპასუხოდ, ქართულ ოცნებაში თქვეს, რომ თუ ასე მოხდა, ეს მისასალმებელი იქნება.
- უკრაინის საგარეომ ლავროვისა და კობახიძის განცხადებებს თბილისსა და მოსკოვს შორის რევერანსების გაცვლა უწოდა.
დეტალები: რუსი დეპუტატი ამბობს, რომ აუცილებელია აღდგეს არა მხოლოდ საჰაერო მიმოსვლა, არამედ ქვეყნებს შორის სრულფასოვანი დიპლომატიური ურთიერთობაც.
- მისი თქმით, საელჩოსა და საკონსულო მომსახურების არსებობა ხელს შეუწყობს კონტაქტების გაფართოებას და შესაძლებლობებს საქართველოში მყოფი რუსეთის მოქალაქეების დახმარების შესაძლებლობების ზრდას.
- "უკრაინის საკითხზე საქართველოს დამოუკიდებელი პოზიციისა და რუსეთის წინააღმდეგ დაწესებული სანქციების ომისადმი დამოკიდებულების გათვალისწინებით, აუცილებელია არა მხოლოდ საჰაერო მიმოსვლის, არამედ ჩვენს ქვეყნებს შორის დიპლომატიური ურთიერთობების სრული აღდგენა.
- გავრილოვი ამბობს, რომ ურთიერთობების აღდგენა ვაჭრობის გაზრდასა და ტურიზმის განვითარებასაც შეუწყობს ხელს.
- "უნდა გაიზარდოს ავიაკომპანიების რაოდენობა, მათ შორის მეგობარი ქვეყნებიდან, რომლებიც განახორციელებენ გადაზიდვებს რუსეთსა და საქართველოს შორის".
გავრილოვის მიერ 2019 წლის 20 ივნისს საქართველოში პარლამენტში თავმჯდომარის სკამის დაკავებას საპროტესტო ტალღა მოჰყვა.
- მოქალაქეები და ოპოზიციის წევრები პარლამენტის თავმჯდომარის, სუს-ის ხელმძღვანელის და შს მინისტრის გადადგომას ითხოვდნენ.
- მშვიდობიანი პროტესტი მოგვიანებით დაპირისპირებაში გადაიზარდა და ცენტრალურ გამზირზე მობილიზებულმა სპეცრაზმმა აქციის დაშლა დაიწყო.
- სამართალდამცავებმა მოქალაქეების წინააღმდეგ რეზინის ტყვიები, ცრემლსადენი გაზი და წყლის ჭავლი გამოიყენეს.
აქციის დაშლის დროს კლინიკებში 240 მოქალაქე გადაიყვანეს, რომელთაგან 80 სამართალდამცავი იყო. დაშავებულებიდან 2-მა თვალი დაკარგა, მათ შორის 18 წლის გოგომ.