რა არის ChatGPT, რომელზეც ყველა საუბრობს, და შეუძლია თუ არა მას Google-ის ჩანაცვლება?
რატომ გამოიწვია აურზაური რევოლუციურმა ჩეთბოტმა და ზუსტად რა შეუძლია მას?
ხელოვნური ინტელექტის მქონე ახალმა ჩეთბოტმა, ChatGPT-მ, მთელი ინტერნეტ-საზოგადოება აალაპარაკა. ადამიანები მას კითხვებს უსვამენ, ესაუბრებიან და ეს პროცესი იმდენად ბუნებრივი, იუმორნარევი და საინტერესოა, რომ მომხმარებლებს ადამიანთან კომუნიკაციის განცდა უჩნდებათ. ტექნოლოგია გასულ კვირას გამოვიდა და უკვე მილიონზე მეტი მომხმარებელი ჰყავს.
ChatGPT launched on wednesday. today it crossed 1 million users!
— Sam Altman (@sama) December 5, 2022
ChatGPT-ს პოპულარობის მიუხედავად, ჩეთბოტის შემქმნელი და ილონ მასკისა და სხვა პირების მიერ დაფინანსებული ორგანიზაცია OpenAI გვაფრთხილებს, რომ ჩეთბოტი ჯერ სრულყოფილი არ არის და ზოგჯერ, შეიძლება, შეურაცხმყოფელი ან არასწორი პასუხები გაგვცეს. თუმცა გაფრთხილებას ხელი არ შეუშლია სოციალური მედიის მომხმარებლებისთვის, დაესვათ მისთვის კრეატიული კითხვები და შედეგები ინტერნეტში გამოექვეყნებინათ.
და მაინც, ზუსტად რა არის ChatGPT და როგორ მუშაობს ის?
რა არის ChatGPT?
ChatGPT ორგანიზაცია OpenAI-ის პროექტია, რომელიც წარმოადგენს ერთგვარ მცდელობას, რომ ხელოვნურ ინტელექტთან საუბარი ბუნებრივი, უფრო ზუსტად კი — ადამიანური გახდეს.
მომხმარებლებს შეუძლიათ, მყისიერი შეტყობინებების სახით, ბოტს სხვადასხვა კითხვა დაუსვან, ხოლო იგი სრული წინადადებებით უპასუხებს კითხვებს და ეცდება, საუბრის რიტმს მიბაძოს. თუმცა, არ გეგონოთ, რომ ChatGPT-ს ხასიათი ან რაიმე პიროვნული თვისებები აქვს; ის ადამიანებთან კომუნიკაციისთვის მრავალი წყაროდან შეგროვებულ ინფორმაციას იყენებს. შესაბამისად, თუკი ბოტს ჰკითხავთ, თავს როგორ გრძნობთ იგი გიპასუხებთ, რომ როგორც მანქანური სწავლების მოდელს, მას გრძნობები არ გააჩნია და შექმნილია მხოლოდ და მხოლოდ ტექსტის დამუშავებისა და გენერირებისთვის.
ასევე იხილეთ: რომელი 3 თვისება უნდა ჰქონდეს ხელოვნურ ინტელექტს, რომ ის მგრძნობიარედ მივიჩნიოთ?
როგორც კომპანიის აღმასრულებელმა დირექტორმა აღნიშნა, ბოტის გაშვება "თვალსაჩინო" თანხა ჯდება, თანაც, იმის გათვალისწინებით, რომ იგი, შეიძლება, გაიჭედოს გარკვეულ ფრაზებზე. სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, მოდელი საკმაოდ "ენაწყლიანია" და ხშირად იმეორებს ერთსა და იმავეს.
we will have to monetize it somehow at some point; the compute costs are eye-watering
შეიძლება, გაგიკვირდეთ, რატომ ჩაუშვა კომპანიამ ბაზარზე ხარვეზიანი მოდელი, თუმცა ამის მარტივი მიზეზი ისაა, რომ მომხმარებლების შეფასება მათ ბოტის დახვეწაში დაეხმარება.
ვინ შექმნა ChatGPT?
ეს ენობრივი მოდელი შეიქმნა OpenAI-მ, სან-ფრანცისკოს კვლევითმა ლაბორატორიამ, რომელიც დაარსდა 2015 წელს აღმასრულებელი დირექტორი სემ ალტმანის, ილონ მასკის, მილიარდერი პიტერ ტილისა და სხვა პირების მიერ.
OpenAI-ის ტექნოლოგია ვირუსულად გავრცელდა ამ წლის დასაწყისში, როდესაც კომპანიამ გამოსახულების გენერატორი DALL-E მოხმარებაში ჩაუშვა. DALL-E-ის მიერ გენერირებულმა რეალისტურმა სურათებმა ბევრი გააოცა AI-ის ტექნოლოგიების აშკარა წინსვლის ჩვენებით.
OpenAI იყენებს მის მიერ შემუშავებულ მოდელს, რომელიც ცნობილია როგორც GPT-3 და, სავარაუდოდ, უახლოეს მომავალში მოდელის მემკვიდრესაც ვიხილავთ (თუმცა, უცნობია ზუსტად როდის).
როგორ მუშაობს ჩეთბოტი?
ChatGPT, თავისი არსით, არის დიდი ენობრივი მოდელი, რომელიც იყენებს ალგორითმებს ტექსტის მასიური კორპუსის გასაანალიზებლად, რათა უპასუხოს მომხმარებლების კითხვებს მაქსიმალურად ადამიანურ ენაზე.
ბოტის სწავლის მეთოდს წარმოადგენს განმამტკიცებელი დასწავლა, რომელიც დაფუძნებულია მომხმარებლების შეფასებებზე. კომპანიამ მისთვის ასევე დაიქირავა ადამიანი ტრენერები, რომლებმაც შეადარეს ChatGPT-სა და ადამიანების მიერ დაწერილი პასუხები, რათა ბოტს ადამიანის მსგავსი საუბრის სტილის განმტკიცებაში დაეხმარონ.
ჩეთბოტი OpenAI-მ ნოემბერში გამოუშვა, რათა ეჩვენებინა და გამოეცადა, თუ რისი მიღწევა შეუძლია ძალიან დიდ და ძლიერ AI-ის სისტემას. შეგიძლიათ, მას დაუსვათ ნებისმიერი კითხვა და, ხშირ შემთხვევაში, სასარგებლო პასუხსაც მიიღებთ.
თუმცა, ირონიულია, რომ ჩეთბოტმა, რეალურად, არაფერი იცის. ის უბრალოდ ხელოვნური ინეტელექტია, რომელიც გაწვრთნილია ინტერნეტიდან ამოკრეფილი ტექსტის უზარმაზარ მონაკვეთებში შაბლონების ამოცნობა-გაანალიზებასა და ადამიანებისთვის პასუხების გენერირებაში.
ასევე იხილეთ: ფრანკენშტაინი AI: მატყუარა ხელოვნური ინტელექტი და ეთიკური დილემები
რა შეგვიძლია, ვკითხოთ ChatGPT-ს?
როგორც სოციალურ ქსელებში გავრცელებული სურათებითა და ვიდეოებით ვიგებთ, ადამიანები ჩეთბოტს მრავალი დანიშნულებით იყენებენ. მაგალითად, ერთ-ერთმა მომხმარებელმა ბოტს სთხოვა, რეპერი ემინემის სტილში დაეწერა სიმღერის ტექსტი AI-ის მიერ სამსახურების დაკავებაზე. აღსანიშნავია, რომ ჩეთბოტმა დავალებას თავი კარგად გაართვა და საკმაოდ ორიგინალური ტექსტი შემოგვთავაზა, რომლის ერთ-ერთი მონაკვეთიც, დაახლოებით, ასე ჟღერს: "AI ძალაუფლებაში მოვიდა, ადამიანი კი მოხმარებიდან გავიდა".