მე ვფიქრობ, რომ ევროპას ხანდახან უჭირს ხოლმე პოლიტიკის კონსოლიდაცია, ანუ სხვადსხვა სახელმწიფოები სხვადასხვა პოზიციონირებით უდგებიან მრავალ საკითხს და გასაგებია. ამერიკა ამ შემთხვევაში ერთი სახელმწიფოა, ევროკავშირი 27 სახელმწიფოსგან შედგება, მაგრამ აქ უკვე ისეთი მომენტია, როდესაც კონსოლიდირება სჭირდება პოზიციას და მე ვფიქრობ, რომ აქედან გამომდინარე, პოზიციის კონსოლიდირება მოხდება იმიტომ, რომ ის, რაც რეზოლუციაში წერია, გარკვეულწილად უფრო შიდა პოლიტიკური ნარატივის გადათარგმნა იყო. ევროსაბჭოს დონეზე, მე ვფიქრობ, რომ გადაწყვეტილებები მაინც უფრო სხვა პოლიტიკური პასუხისმგებლობით და სხვა ფაქტობრივი მოცემულობების ანალიზის საფუძველზე კეთდება. დღეს რომ ევროკავშირმა სხვანაირი გადაწყვეტილება მიიღოს, ვფიქრობ, ნიშნავს იმას, რომ ევროკავშირი უარს აცხადებს მთელ გეოპოლიტიკურ სივრცეზე, რაც არამგონია, რომ მხოლოდ ერთი საქართველოს პრობლემა იყოს. ეს მთელი გეოპოლიტიკური მასშტავის პრობლემაა.