პარტიის ოფიციალური პოზიცია არაა, თუმცა საზოგადოების დიდი ნაწილი ფიქრობს, რომ რეზოლუცია უსამართლოა — ვოლსკი ხუნდაძეზე
ქართული ოცნების დეპუტატის, გია ვოლსკის განცხადებით, დიმიტრი ხუნდაძის მოსაზრება პარტიის ოფიციალური პოზიცია არაა, თუმცა საზოგადოების დიდი ნაწილი რეზოლუციას უსამართლოდ მიიჩნევს.
"საზოგადოების დიდი ნაწილი სწორედაც ასე ფიქრობს, რომ უსამართლობის ატმოსფეროში ყოფნა არ შეიძლება, რომ უსამართლოა რეზოლუცია, რომელიც იყო მიღებული საქართველოსთან დაკავშირებით და აბსოლუტურად შეუსაბამოა ფაქტობრივი მონაცემები, რომელიც ამ რეზოლუციაში აისახა [...] ვფიქრობ, რომ ხუნდაძემ გარკვეული მოსაზრება ამასთან დაკავშირებით გააჟღერა, თუმცა, რასაკვირველია ეს არ არის პარტიის პოლიტიკური გუნდის ოფიციალური პოზიცია", — ამბობს ის.
ქართული ოცნების დეპუტატის, დიმიტრი ხუნდაძის განცხადებით, თუ საქართველო სტატუსს უსამართლო ვალდებულებებით მიიღებს, ქვეყანამ მასზე უარი უნდა თქვას. მისი თქმით, "სტატუსის მისაღებად ღირსებას ვერ დავთმობთ". ხუნდაძის კომენტარს ინტერპრესნიუსი ავრცელებს.
ევროპარლამენტმა საქართველოში მედიის თავისუფლების დარღვევებისა და ჟურნალისტების უსაფრთხოების გამოწვევების შესახებ რეზოლუცია მიიღო, რომელსაც მხარი 308 დეპუტატმა დაუჭირა. წინააღმდეგი 218 იყო.
8 ივნისს ევროპარლამენტში ამ საკითხზე დებატები გაიმართა. ევროპარლამენტარებმა საქართველოში მედიაგარემო კრიტიკულად შეაფასეს და შეშფოთება გამოხატეს მთავრობის დამოკიდებულებებზე, რაც რეზოლუციაში დაწვრილებით აისახა.
ტექსტის ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი პუნქტი ქართული ოცნების დამფუძნებლის, ბიძინა ივანიშვილისთვის სანქციების დაწესების მოწოდებას და მის კრემლთან ურთიერთობას ეხება. რეზოლუცია საქართველოს მთავრობას ზოგადი პრინციპებისა და მოვალეობების დაცვისკენ მოუწოდებს, ამასთანავე მასში განხილულია კონკრეტული საკითხები, რაზეც ხელისუფლებას შესაბამისი რეაგირება უნდა ჰქონდეს, როგორიცაა 5 ივლისის, ნიკა გვარამიას და მიხეილ სააკაშვილის საქმეები.
ევროპარლამენტის პოლიტიკური ჯგუფების განცხადებაში კი ევროკავშირის წევრობის კანდიდატის სტატუსზეა საუბარი, საქართველო მოლდოვასა და უკრაინისგან გამიჯნულად არის ნახსენები და აღნიშნულია, რომ ევროკავშირმა საქართველოსთვის იმავე სტატუსის მინიჭებაზე უნდა იმუშავოს.