ინსპექტორის სამსახურის გაუქმებაზე საუბარი არ არის, რეალურად, ერთი სამსახური ჩანაცვლდება ორით — კობახიძე
ქართული ოცნების თავმჯდომარე, ირაკლი კობახიძე სახელმწიფო ინსპექტორის შესახებ მმართველი პარტიის მიერ ინიცირებულ კანონპროექტთან დაკავშირებით ირწმუნება, რომ ეს ნიშნავს არა უწყების გაუქმებას, არამედ მისი ორი სამსახურით ჩანაცვლებას. კითხვაზე, არის თუ არა შესაძლო ცვლილება პოლიტიკური საკითხი, კობახიძე ამბობს, რომ — არა. მისი მტკიცებით, ეს წმინდად სამართლებრივი და ინსტიტუციური თემაა.
"სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის გაუქმებაზე საუბარი არ არის, რეალურად, ერთი სამსახური ჩანაცვლდება ორი სამსახურით. არავითარი ფორმით არ იკვეცება კონპეტენციები, პირიქით, ფართოვდება კიდეც საგამოძიებო ნაწილის უფლება-მოსილებები, თავის დროზეც იყო არაერთი რეკომენდაცია, მათ შორის, იგივე არასამთავრობო ორგანიზაციების, საერთაშორისო პარტნიორების რეკომენდაცია ამასთან დაკავშირებით, რომ ეს ორი ფუნქცია ყოფილიყო ერთმანეთისგან დამოუკიდებელი. ანუ არის განსხვავებული ორი ფუნქცია, რომელიც არის თავმოყრილი ერთ უწყებაში, ერთი ეს არის პერსონალური მონაცემების დაცვა, მეორე — გამოძიება. არანაირი კავშირი ამ ორ ფუნქციას ერთმანეთთან არ აქვს, უფრო მეტიც, არის ინტერესთა კონფლიქტი", — განაცხადა მან იმედის ეთერში.
კობახიძის თქმით, გარდა იმისა, რომ კანონპროექტი სამართლებრივათა და ინსტიტუციურად გამართულია, ის დღეს არსებულ მდგომარეობასაც გააუმჯობესებს.