ბოკერია: თამბაქოს კონტროლის შესახებ კანონი ბიზნესს და ტურიზმს დააზიანებს
მოძრაობა თავისუფლებისთვის-ევროპული საქართველოს წევრი გიგა ბოკერია თამბაქოს კონტროლის შესახებ კანონში ცვლილებებს უარყოფითად აფასებს:
"ამ კანონის შედეგი იქნება ის, რომ ბევრჯერ და ბევრგან იქნება იგნორირებული, კორუფციის წყარო და ყველა შემთხვევაში დააზიანებს ბიზნესს და ტურიზმს. ივანიშილის გუნდმა ეხლა ომი გამოუცხადა სიგარეტის ბიზნესს საქართველოში და პარლამენტში. მთელ მსოფლიოშიც არავინ დაობს, რომ სიგარეტის მოწევა მავნებელია, მაგრამ ერთადერთი გზა იმისკენ, რომ მეტმა ადამიანმა იზრუნოს საკუთარ ჯანმრთელობაზე და მათშორის ნაკლებმა ადამიანმა მოწიოს თამბაქო, ეს არის სიღარიბიდან გამოსვლა, გამდიდრება და არა ასეთი დრაკონული რეგულაციები. ეს აისახება ათასობით ჩვენი მოქალაქის შემოსავალზე. ისინი დაკარგავენ შემოსავალს, სამსახურებს და სრულიად საპირისპირო შედეგს მივიღებთ".
საქართველოს პარლამენტმა თამბაქოს შესახებ კანონის ცვლილებების პაკეტი გუშინ პირველი მოსმენით მიიღო. კანონპროექტი ერთდროულად რამდენიმე კანონში ცვლილებების შეტანას გულისხმობს.
ამ კანონპროექტის მიხედვით, თამბაქოს მოწევა აიკრძალება:
- ნებისმიერი დანიშნულების შენობა ნაგებობაში, გარდა კერძო საცხოვრებელი სახლებისა და აგრეთვე პატიმრობის და თავისუფლების აღკვეთის დაწესებულებებისა;
- საზოგადოებრივ ტრანსპორტში, მათ შორის, გემზე, კატერებსა და სხვა სანაოსნო საშუალებებზე;
- ნებისმიერი სასწავლო დაწესებულების და 18 წლამდე პირებისთვის განკუთვნილი დაწესებულებების შენობა-ნაგებობებში და ტერიტორიაზე;
- სამედიცინო და ფარმაცევტულ დაწესებულებათა შენობა-ნაგებობებში და ტერიტორიაზე, გარდა სტაციონარული ფსიქიატრიული და პალიატიური მკურნალობისთვის განკუთვნილი დაწესებულებების ან მძიმე ავადმყოფი პაციენტისათვის განსაზღვრული ადგილისა;
- იმ დაწესებულებათა შენობა-ნაგებობებში და ტერიტორიაზე, სადაც ინახება ცეცხლსაშიში ნივთიერებები;
- სტადიონებზე.