მწვანე პასპორტით სარგებლობისთვის აპლიკაცია CovidPass Georgia უნდა გადმოწეროთ
ფოტო: iol.co.za / supplied
ჯანდაცვის სამინისტროს განცხადებით, მწვანე პასპორტით სარგებლობისთვის მოქალაქეებმა აპლიკაცია CovidPass Georgia უნდა გადმოწერონ. რაც შეეხება Georgia e-Health აპლიკაციას, ის მოქალაქეებმა საზღვარგარეთ ვიზიტისას უნდა გამოიყენონ. უწყება განმარტავს, რომ ბიზნესისა და მოქალაქეების მიერ სერვისების შეუფერხებლად მიღება-მიწოდების მიზნით, ორი სპეციალური აპლიკაცია — CovidPass Georgia და Georgia e-Health შექმნეს.
"CovidPass Georgia აპლიკაციით სარგებლობა შეუძლია საქართველოს ტერიტორიაზე მყოფ ნებისმიერ პირს, როგორც საქართველოს მოქალაქეს, ისე უცხოელ ვიზიტორს. აღნიშნული აპლიკაციის გამოყენება შესაძლებელია სხვადასხვა დაწესებულებაში შესვლისა და ღონისძიებებზე დასწრების მიზნით", — აცხადებს უწყება.
მათი განმარტებით, საზღვარგარეთ ვაქცინირებული პირი (უცხოელი ვიზიტორი ან საქართველოს მოქალაქე), საზღვარზე შემოსვლისას წარადგენს ვაქცინაციის დამადასტურებელ ცნობას ან PCR ტესტის ნეგატიურ პასუხს.
"საზღვრის კვეთის შემდეგ, პირს შეეძლება მარტივად დარეგისტრირდეს CovidPass Georgia აპლიკაციაში და ის შეუფერხებლად შეძლებს შესაბამის სივრცეებში შესვლას და ღონისძიებებზე დასწრებას. აპლიკაცია Georgia e-Health გამოიყენება, საერთაშორისო მგზავრობისთვის და უზრუნველყოფს შეუფერხებლად შესვლას ევროკავშირის ციფრული კოვიდ- სერტიფიკატის სისტემაში ჩართულ 51 ქვეყანაში", — ნათქვამია განცხადებაში.
საქართველოში მწვანე პასპორტი პირველი დეკემბრიდან ამოქმედდება. მოქალაქეს მწვანე სტატუსი მიენიჭება იმ შემთხვევაში თუ ის აკმაყოფილებდეს შემდეგი კრიტერიუმებიდან ერთ-ერთს: