გუშინ იყო კარგად ორგანიზებული, სასტიკი და დანაშაულებრივი შეტევა მედიაზე — ნაცვლიშვილი
პარლამენტის დეპუტატის, ანა ნაცვლიშვილის შეფასებით, 5 ივლისის მოვლენები კარგად დაგეგმილი დანაშაული იყო. მისივე თქმით, ეს იყო კარგად ორგანიზებული, "სასტიკი და დანაშაულებრივი შეტევა" მედიის წინააღმდეგ.
"ყველაფერი რაც გუშინ ვიხილეთ, მითითება იყო გაცემული, რომ კარგად დაესაჯათ და ჭკუა ესწავლებინათ მედიისთვის. ეს იყო ხილული და ნათელი. მიუხედავად იმისა, რომ ხელისუფლების ადეკვატურობის მოლოდინი არ გვაქვს, ვუზრუნველყოფთ წნეხს, რომ თითოეული ძალადობის ფაქტი იყოს გამოძიებული და შესაბამისმა პირებმა პასუხი აგონ. ყველაფერს გავაკეთებთ, რომ ხელისუფლებას თავს დაატყდეს უზარმაზარი წნეხი და გამოძიება აწარმოოს", — აცხადებს ლელოს დეპუტატი.
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ დღის ბოლოს დაკავებულების შესახებ ინფორმაცია გაავრცელა. უწყებაში ამბობენ, რომ ძალადობის შემთხვევა 55 პირის მიმართ გამოვლინდა, ამათგან 53 სხვადასხვა მედიასაშუალების წარმომადგენელია. რაც შეეხება დაკავებულებს, ადმინისტრაციული წესით 8 ადამიანის დაკავების შემდეგ, შსს-მ 6 ივლისს კიდევ 3 ადამიანის დაკავების შესახებ განაცხადა. შსს-ს ინფორმაციით, ისინი მედიის წარმომადგენლების მიმართ განხორციელებული ფიზიკური ძალადობისა და ძალადობის მუქარით პროფესიულ საქმიანობაში უკანონოდ ხელის შეშლის ფაქტზე არიან დაკავებულები.
დღეს ჰომოფობიური ჯგუფები პარლამენტის წინ, ქაშუეთის ეკლესიასთან და რუსთაველის თეატრთან შეიკრიბნენ და იმუქრებოდნენ, რომ ღირსების მარშის ჩატარებას არ დაუშვებენ.