შსს მინდობილობას გვთხოვს ბავშვებზე, რომლებიც 3 წელია ჩაკეტილები არიან და ნოტარიუსთან კი არა, სკოლაში არ უშვებენ — არგანაშვილი
პარტნიორობა ადამიანის უფლებებისთვის (PHR) წარმომადგენლის, ანა არგანაშვილის განცხადებით, შსს პანსიონში მყოფი რომელიმე ბავშვის მინდობილობის გარეშე არ ეუბნება, დაიწყო თუ არა უწყებამ მუშაობა მეუფე სპირიდონის წინააღმდეგ შემაკავებელ ორდერზე.
"შსს-ს ადამიანის უფლებათა დაცვის დეპარტამენტს გუშინ მივმართეთ ნინოწმინდის ბავშვთა სახლის დირექტორის მიმართ შემაკავებელი ორდერის გამოცემის მოთხოვნით. დღეს გვპასუხობენ, რომ სანამ რომელიმე ბავშვის მინდობილობას არ წარვადგენთ, ვერ გვეტყვიან დაიწყეს თუ არა შემაკავებელის გამოცემაზე მუშაობა. მინდობილობას გვთხოვენ იმ ბავშვებზე, რომლებიც სამი წელია ჩაკეტილები არიან და ნოტარიუსთან კი არა, სკოლაში არ უშვებენ. (მინდობილობის ასაღებად საჭიროა ამ ბავშვების მშობლების ან კანონიერი წარმომადგენლის თანხმობა ნიტარიუსთან დამოწმებით)", — წერს არგანაშვილი Facebook-ზე.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს მეუფე სპირიდონის მიმართ შემაკავებელი ორდერის გადაცემის მოთხოვნით 4 ივნისს მიმართეს. პარტნიორობა ადამიანის უფლებებისთვის ითხოვს, სპირიდონი დაუყოვნებლივ განაცალკევონ ბავშვებისგან. ორგანიზაციამ ვიდეომასალები, რომელიც ნინოწმინდის პანსიონში მეუფე სპირიდონის მიერ ბავშვებზე ფსიქოლოგიურ ძალადობას ასახავას, უკვე მოსამართლეს გადასცეს.
პანსიონში არ უშვებენ მედიასაც, თუმცა გამონაკლისი აღმოჩნდა პრორუსული Alt-info და TV ობიექტივი, რომელთა სიუჟეტები ეკლესიის დადებითად წარმოჩენას ისახავს მიზნად და ჟურნალისტი პანსიონში "იდეალური პირობების" არსებობას ამტკიცებს.