ნინოწმინდის პანსიონზე საუბრისას კობახიძე ამბობს, რომ საპატრიარქოსთან ურთიერთობის გაფუჭება არ სურთ
ფოტო: ანა ვახტანგაძე/On.ge
ნინოწმინდის პანსიონზე საუბრისას ქართული ოცნების თავმჯდომარე, ირაკლი კობახიძე ამბობს, რომ საპატრიარქოსთან ურთიერთობის გაფუჭება არ სურთ. ასე პასუხობს ის ჟურნალისტს, რომელიც დეპუტატს მეუფე სპირიდონის მიმართ მის რბილ პოზიციაზე მიუთითებს და კითხულობს, არის თუ არა ეს გამოწვეული საპატრიარქოსთან ურთერთობის არგაფუჭების სურვილით.
რუსთავი 2-თან ინტერვიუს დროს კობახიძე ამბობს იმასაც, რომ თემა მგრძნობიარეა, როცა ეხება ბავშვთა საკითხებს, მაგრამ ასევე მგრძნობიარეა, როცა ეხება ეკლესიას. მისი თქმით, სახელმწიფომ ეს ორივე კომპონენტი უნდა გაითვალისწინოს.
მან რამდენჯერმე გაუსვა ხაზი, რომ მეუფე სპირიდონი პანსიონში მხოლოდ ომბუდსმენს არ უშვებდა და "თავის დამოკიდებულებას" ავლენდა. ამავდროულად თქვა, რომ მონიტორინგის უფლება ომბუდსმენს, როგორც კონსტიტუციურ ორგანოს უნდა ჰქონდეს, თუმცა სპირიდონის საქციელი არ გააკრიტიკა.
კობახიძე: ომბუდსმენს ჰქონდა შესვლის სურვილი და აქ გამოხატა წინააღმდეგობა თვითონ მეუფე სპირიდონმა, სხვა შემთხვევაში მას ასეთი წინააღმდეგობა არ გამოუხატავს. მაგრამ კიდევ ერთხელ გავიმეორებ, რომ როდესაც სახელმწიფო სტრუქტურებს ეხება საქმე და კონსტიტუციურ ორგანოებს, ყველას უნდა ჰქონდეს, რა თქმა უნდა, შესვლის საშუალება და ვითარების გადამოწმების.
ჟურნალისტი: თუმცა, არ მიეცა. როგორ ახერხებს მეუფე სპირიდონი, რა გავლენით სარგებლობს, როცა კონსტიტუციის 35-ე მუხლს არღვევდა რამდენიმე წლის განმავლობაში?
კობახიძე: კონკრეტული კონსტიტუციური ორგანოს მიმართ მას ჰქონდა თავისი დამოკიდებულება, თუმცა ჩემი დამოკიდებულება უკვე გითხარით. ჩემი დამოკიდებულება არის ის, რომ კონსტიტუციურ ორგანოს უნდა ჰქონდეს თავისი კონსტიტუციური უფლებამოსილების განხორციელბის საშუალება. იმედი მაქვს, რომ ყველაფერი მოწესრიგდება ისე, როგორც უნდა მოწესრიგდეს, ამისათვის კონსულტაციები არის, რა თქმა უნდა, აუცილებელი.
ჟურნალსიტი: თქვენ ძალიან რბილ განცხადებას აკეთებთ, როგორც ჩვენ ვაკვირდებით მეუფე სპირიდონთან დაკავშირებით. ურთიერთობის გაფუჭება არ გსურთ საპატრიარქოსთან?
კობახიძე: საპატრიარქოსთან ურთიერთობის გაფუჭება რომ არ გვსურს, ეს მგონი ცალსახაა და ეს ასეც უნდა იყოს.
ჟურნალისტი: ამიტომაც არის სირბილე თქვენს განცახდებებში?
კობახიძე: სირბილეზე კი არ არის საუბარი, კიდევ ერთხელ გავიმეორებ, ხისტი განცხადებები არ არის საქმისთვის გამოსადექი. ჩვენთვის მთავარია, ჩავეძიოთ, შევისწავლოთ, ვნახოთ ყველაფერი. არის ძალიან მგრძნობიარე საკითხი, ბავშვებს როცა ეხება და ბავშვთა უფლებებს. როცა ეკლესიას ეხება საკითხი, თემა ამ შემთხვევაშიც არის ძალიან მგძნობიარე. აქედან გამომდინარე, სახელმწიფოს აქვს განსაკუთრებული პასუხისმგებლობა. განსხვავებით სხვა სუბიექტებისგან, სახელმწიფომ მაქსიმალურად უნდა იმოქმედოს თავისი პასუხისმგებლობის შესაბამისად, ყველაფრის მგრძნობიარობა უნდა გაითვალისწინოს. ყველას მადლობა, ვინც აქტუალური გახადა ეს საკითხი, ბოლოს დადგინდება რაღაც ხო, სად არის სიმართლე.
ამ თემაზე საუბრისას კობახიძემ არ უპასუხა კითხვას, დაირღვა თუ არა ბავშვების უფლებები მეუფე სპირიდონის გავრცელებული ვიდეოში. მან აღნიშნა, რომ ვიდეო ნახა და თქვა, რომ ამ კითხვებს მათ უნდა უპასუხონ, ვისი პრეროგატივაც არის.