გელათის მონასტერში არსებული ვითარების შესასწავლად იუნესკოს ექსპერტი ჩამოვა — წულუკიანი
ფოტო: საქართველოს კულტურული მემკვიდრეობა
საქართველოს კულტურის მინისტრის, თეა წულუკიანის განცხადებით, გელათის სამონასტრო კომპლექსში არსებული ვითარების შესასწავლად ივნისში საქართველოში იუნესკოს ექსპერტი ჩამოვა. მინისტრის ინფორმაციით, ხარვეზების გამოსწორებას საკმაოდ დიდი ადამიანური და ფინანსური რესურსი დასჭირდება. მაგრამ, მისივე თქმით, ხარვეზების გამოსწორება შესაძლებელია.
"გელათს ნამდვილად სჭირდება იმ ხარვეზების გამოსწორება, რომელიც გადახურვის პროცესში დაშვებულმა შეცდომებმა გამოიწვია... ჩემმა პირველმა მოადგილემ, ბატონმა კახა სიხარულიძემ, მთელი თავისი წარსული დიპლომატიური გამოცდილება მოახმარა იმას, რომ ამ მოკლე ვადაში, მიუხედავად პანდემიისა, ჩვენ მივიღეთ იუნესკოსგან თანხმობა და ივნისში გვეწვევა ცნობილი ექსპერტი, რომელიც ძეგლების გადახურვის სპეციალისტია და გააკეთებს შეფასებას. სწორედ ის გვეტყვის, თუ რამხელაა ზიანი. მე შეიძლება მქონდეს ჩემი წარმოდგენა და ვარაუდები, როგორც ერთ ადამიანს, რომელიც არ არის ამ საქმის პროფესიონალი. თუმცა, ჩემი ვარაუდიც დოკუმენტებს ეყრდნობა და შემიძლია გითხრათ, რომ ზარალი არის საკმაოდ დიდი და ხარვეზების გამოსწორებასაც საკმაოდ დიდი ადამიანური და ფინანსური რესურსი დასჭირდება. მაგრამ ხარვეზების გამოსწორება შესაძლებელია. ძალიან დიდი შრომა იქნება ამისათვის საჭირო. უფრო კონკრეტულად კი, ჩვენ გვჭირდება კვალიფიციური უცხოელი ექსპერტი. უცხოელი სწორედ იმიტომ, რომ ჩვენი საქმე დადგა ისე, რომ გვჭირდება უცხოელის ჩართულობა", — განაცხადა წულუკიანმა საზოგადოებრივ მაუწყებელთან.
მან, ასევე, აღნიშნა, რომ ექსპერტი ერთ-ერთი საუკეთესოა, რომელიც იტალიის კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლებზე მუშაობს.