NGO-ებს სურთ, რომ მედიატორებმა პროცესის შესახებ საზოგადოებას მეტი ინფორმაცია მიაწოდონ
ფოტო: ევროკავშირის წარმომადგენლობა
14 არასამთავრობო ორგანიზაცია სურს,რომ ოპოზიციასა და ხელისუფლებას შორის მოლაპარაკებების მედიატორებმა მედიაციის პროცესთან დაკავშირებით საზოგადოებას მეტი ინფორმაცია მიეწოდოს. როგორც არასამთავრობო ორგანიზაციები აცხადებენ, დახურული პროცესი საშუალებას აძლევს როგორც ხელისუფლებას, ასევე ოპოზიციას, შეთანხმების მიუღწევლობა ერთმანეთს გადააბრალონ.
"იმის გათვალისწინებით, რომ ევროკავშირი აგრძელებს მხარეებს შორის მედიაციას სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლები გამოვთქვამთ სურვილს, მიუკერძოებელ და ნეიტრალურ მედიატორთა მხრიდან, საზოგადოებას მიეწოდოს მეტი ინფორმაცია უშუალოდ მედიაციის პროცესის, ამ პროცესში პოლიტიკური ძალების პასუხისმგებლობისა და შედეგების შესახებ.
მიგვაჩნია რომ, მედიაციის ამგვარად წარმართვა, ხელს შეუწყობს მოსახლეობის ინფორმირებულობის გაზრდას და თავიდან აგვაცილებს დამატებით სპეკულაციებს, დეზინფორმაციისა და ანტიევროპული ნარატივების გაძლიერებას, როგორც ქვეყნის შიგნით, ასევე — მის საზღვრებს გარეთ", — აღნიშნულია განცხადებაში.
- კავშირი საფარი (HRHT);
- ინიციატივა მოწყვლადი ჯგუფების რეაბილიტაციისათვის (RIVG);
- შავი და ბალტიის ზღვის ალიანსი-საქართველო;
- დემოკრატიის კვლევის ინსტიტუტი (DRI).
22 მარტს ევროპული საბჭოს პრეზიდენტმა, შარლ მიშელმა განაცხადა, რომ მისი წარმომადგენელი კრისტიან დანიელსონი საქართველოში მედიაციის გასაგრძელებლად დაბრუნდებოდა.მისი თქმით, საქართველოს მოქალაქეების ინტერესებისთვის, კომპრომისებზე წასლის დროა. დანიელსონის ბოლო ვიზიტის დროს, ქართული ოცნებისა და ოპოზიციის შეხვედრები უშედეგოდ დასრულდა. ბოლო შეხვედრა 10 საათი გრძელდებოდა.