ოცნების მოთხოვნების გამო ტექსტი იმდენად გააფუჭეს, უკვე მიშელისთვისაც შეურაცხმყოფელი იქნებოდა ჩანაწერები — ჯაფარიძე
ფოტო: ევროკავშირის წარმომადგენლობა
გირჩი — მეტი თავისუფლების ლიდერის, ზურაბ ჯაფარიძის აზრით, ქართული ოცნების მოთხოვნების გამო იმდენად გააფუჭეს მოლაპარაკებების მაგიდაზე დადებული ტექსტი, რომ ის ზოგადი ჩანაწერები უკვე ევროპული საბჭოს პრეზიდნეტისთვის, შარლ მიშელისთვისაც შეურაცხმყოფელი იქნებოდა. ამის შესახებ მან TV პირველის ეთერში ისაუბრა.
"ჩემ პირადი აზრია, მე მგონია, საბოლოო ჯამში ამ ადამიანმა მოლაპარაკებები დაასრულა არა იმის გამო, რომ მიხვდა შეთანხმება შეუძლებელი იყო, უბრალოდ ტექსტი იმდენად კიდევ უფრო ისე უნდა გაეფუჭებინა და განეზოგადებინა ბევრი სხვა მიმართულებით, თავი რომ დავანებოთ ვადამდელს, რომ უკვე პირადად შარლ მიშელის თავმოყვარეობის ამბავი იდებოდა სასწორის პინაზე.
ანუ, შეიძლება, ზოგად ბოდვაზე ვინმე დათანხმებულიყო, მაგრამ უკვე მიშელისთვისაც შეურაცხმყოფელი იქნებოდა ეგეთი ზოგადი ჩანაწერები რომ ყოფილიყო. იმდენად გააფუჭეს ოცნების მოთხოვნების გამო ის რაღაცა ტექსტი", — თქვა მან.
20 მარტს ზურაბ ჯაფარიძემ განაცხადა, რომ მოლაპარაკებების დროს მმართველი პარტია არც ერთ პირობას არ თანხმდებოდა, რის გამო მედიატორების მიერ შედგენილი ტექსტი "უარესდებოდა". როგორც ჯაფარიძე განმარტავს, მედიატორები ცდილობდნენ, ტექსტში ისეთი პირობა ჩაეწერათ, რომელიც ქართული ოცნებისთვის მისაღები იქნებოდა, თუმცა ისინი არაფერს თანხმდებოდნენ.
მოლაპარაკებების პარალელურად, ლეიბორისტული პარტიის ლიდერმა, შალვა ნათელაშვილმა, რომელმაც 17 მარტს შეხვედრა პროტესტის ნიშნად დატოვა, გაავრცელა რამდენიმე დეტალი, რომელიც მისი თქმით, მაგიდასთან განიხილებოდა. ნათელაშვილი ამტკიცებს, რომ მათ მიაწოდეს დოკუმენტები, რომლის პრეამბულაშივე ეწერა, რომ პარლამენტში უნდა შესულიყვნენ და არჩევნები 2024-ში ჩატარდებოდა. მისივე ოპოზიციას, სთავაზობდნენ 5 კომიტეტის თავმჯდომარეობას და 2 საპარლამენტო დელეგაციის ხელმძღვანელობას.