დაუყოვნებლივ დაბრუნება ან ციხე — კრემლის ულტიმატუმი ნავალნის
ფოტო: კადრი ვიდეოდან / vDud
რუსეთის პენიტენციურმა სამსახურმა რუს ოპოზიციონერს, ალექსეი ნავალნის ულტიმატუმი წაუყენა და მოსთხოვა, რომ პარასკევს დილით ის უკვე მოსკოვში იყოს. თუ დათქმულ დროს გადააცილებს, ციხე ელოდება. ინფორმაცია ამის შესახება გამოცემა Reuters-მა გაავრცელა.
ციხის სამსახურის განცხადებით, ნავალნი ამ დრომდე გერმანიაში ყოფნით 2014 წელს მის მიმართ წაყენებულ პირობით სასჯელს არღვევს და გაურბის რუსეთის სამართალდამცავი ორგანოების ზედამხედველობას.
სექტემბრის დასაწყისში გერმანიის მთავრობამ განაცხადა, რომ ნავალნი "ნოვიჩოკის" ჯგუფის საწამლავით მოწამლეს. რუსულმა მხარემ მოწამვლასთან ყველანაირი კავშირი უარყო და განაცხადა, რომ ომსკის კლინიკაში გაკეთებულ ანალიზში საწამლავის კვალი არ ჩანდა. ნავალნი კომიდან რამდენიმე თვის წინ გამოვიდა და ამ ეტაპზე თავს კარგად გრძნობს.
ალექსეი ნავალნი პუტინის ყველაზე დიდი ოპოზიციონერია. პოლიტიკური აქტიურობის გამო ის მოსკოვში არაერთხელ დააკავეს და ადმინისტრაციული პატიმრობაც მიუსაჯეს. პირველ ჯერზე საპატიმრო დაწესებულებაში მან ათი დღე გაატარა.