PVT-ს შედეგები ობიექტური დამკვირვებლისთვის მოცემულობას ცვლის — კობახიძე მოლაპარაკებაზე
ქართული ოცნების აღმასრულებელი მდივნის, ირაკლი კობახიძის თქმით, სამართლიანი არჩევნების PVT (ხმების პარალელური დათვლის შედეგები), ობიექტური დამკვირვებლისთვის, ცვლის მოლაპარაკების პროცესს მმართველ პარტიასა და ოპოზიციას შორის.
" [...] ეს, ბუნებრივია, ობიექტური დამკვირვებლისთვის, მოცემულობას ცვლის, მაგრამ, რამდენად არის ობიექტური დამკვირვებელი სააკაშვილი, ბოკერია და გვარამია, ნუ, ამაზე ყველას გაქვთ, ბუნებრივია, თქვენი მოსაზრება. მათთვის თვითმიზანი რადგან არის მოლაპარაკებების ჩაშლა, შეიძლება, მათთვის არც არაფერი შეცვალოს ამ ახალმა ინფორმაციამ. თუ ვინმე არის ობიექტური დამკვირვებელი და თუ ვინმე ჯანსაღად აზროვნებს, როდესაც ხედავს, რომ არჩევნების მაგივრად, სინამდვილეში PVT გაყალბდა, ბუნებრივია, თავისი დასკვნები, ამასთან დაკავშირებით, უნდა გამოიტანოს", — განაცხადა ირაკლი კობახიძემ ქართული ოცნების ოფისში გამართულ ბრიფინგზე.
კობახიძე მბობს, რომ მაშინ, როცა საუბარი იყო არჩევნების გაყალბებაზე, აღმოჩნდა, რომ გვაქვს გაყალბებული PVT.
"საუბარი იყო იმაზე, რომ თითქოს გაყალბდა არჩევნები, ამ დროს აღმოჩნდა, რომ გაყალბდა PVT. ნუ, გაყალბება იყო თუ როგორ იყო, მაგას სჭირდება დამატებითი ჩაღრმავება, მაგრამ, ნაცვლად არჩევნებისა, ჩვენ შედეგად მივიღეთ ყალბი PVT", — განაცხადა ირაკლი კობახიძემ.
თავდაპირველად, 31 ოქტომბრის არჩევნების პარალელური დათვლის (PVT) შედეგების მიხედვით, ქართულმა ოცნებამ 45,8% აიღო, ხოლო ნაციონალურმა მოძრაობამ 26,4%. 11 დეკემბერს ISFED-ის მიერ გასწორებული მონაცემების მიხედვით კი, ქართულმა ოცნებამ 47,6%, ხოლო ნაციონალურმა მოძრაობამ 27,4% აიღო, რაც ცდომილების ზღვარის გათვალისწინებით ცესკოს მონაცემებთან უფრო ახლოსაა. ცესკოს დათვლით, ქართულმა ოცნებამ ხმების 48,22%, ნაციონალურმა მოძრაობამ კი — 27,17% მიიღ.