ილიჩოვა-მელაშვილის ადვოკატები ე.წ. კარტოგრაფების საქმეზე ზურაბიშვილისა და ივანიშვილის გამოკითხვას ითხოვენ
ე.წ. კარტოგრაფების საქმეში ბრალდებულის, ივერი მელაშვილისა და ნატალია ილიჩოვას ადვოკატები საქართველოს პრეზიდენტის, სალომე ზურაბიშვილისა და მმართველი პარტიის თავმჯდომარის, ბიძინა ივანიშვილის გამოკითხვას ითხოვენ.
როგორც მელაშვილის ადვოკატმა, ედუარდ მარიკაშვილმა On.ge-ს განუცხადა, გამომდინარე იქიდან, რომ სადავო პერიოდში სალომე ზურაბიშვილი საგარეო საქმეთა მინისტრი იყო, ის შესაძლოა, მნიშვნელოვან ინფორმაციას ფლობდეს იმ პერიოდთან დაკავშირებით.
"ქალბატონი სალომე ზურაბიშვილი, იმ სადავო პერიოდში იყო საგარეო საქმეთა მინისტრი. შესაბამისად, ეს კომისია, სადაც ილიჩოვა-მელაშვილი საქმიანობდნენ ექვემდებარებოდა საგარეო საქმეთა სამინისტროს და მინისტრს, სალომე ზურაბიშვილს. ასევე, საქმის მასალებში კომისიის თავმჯდომარის ჩვენებიდან იკვეთება, რომ მისი მინისტრობის პერიოდში ყველა საკითხი, რომელიც კომისიის საქმიანობას უკავშირდებოდა, თანხმდებოდა საგარეო საქმეთა მინისტრთან, სალომე ზურაბიშვილთან. შესაძლოა მას ჰქონდეს და აქვს, ჩვენი აზრით, ინფორმაცია, რაც მნიშვნელოვანი შეიძლება იყოს საქმეში", — განაცხადა მარიკაშვილმა.
ადვოკატის თქმითვე, რადგან დასტურდება, რომ რუკების მოძიების საქმეში ქართული ოცნების თავმჯდომარემ, ბიძინა ივანიშვილმა თავად ჩართო დავით ხიდაშელი, მისი პოზიციაც მნიშვნელოვანი იქნება.
"საჯარო განცხადებები რაც არის, იგივე ირაკლი ღაიბაშვილის და შემდგომ უკვე დავით ხიდაშელის, მათი განცხადებებით დასტურდება, რომ ამ რუკების მოძიების საკითხიში ხიდაშელი ჩართო ბიძინა ივანშვილმა. ამ კუთხითან გვინდა მოვისმინოთ ივანიშვილის მოსაზრებები და პოზიცია, თუ რატომ გადაწყვიტა ზოგადად, რომ თუნდაც ხიდაშელისთვის დაველაებინა ამ რუკების მოძიება",— გვითხრა ადვოკატმა.
გარდა ამისა, ადვოკატები თავდაცვის მინისტრის, ირაკლი ღარიბაშვილის გამოკითხვასაც ითხოვდნენ, თუმცა, როგორც მარიკაშვილმა 20 ნოემბერს განაცხადა, სასამართლოსგან მათ ამაზე უარი მიიღეს. მიუხედავად ამისა, ადვოკატი On.ge-სთან ამბობს, რომ ისინი ეცდებიან ღარიბაშვილის გამოკითხვასთან დაკავშირებით თანხმობა მაინც მოიპოვონ.
ოპოზიცია მიმდინარე გამოძიებას წინასაარჩევნო პროცესს უკავშირებს. ნაწილი აცხადებს იმასაც, რომ ყარაბაღში მიმდინარე კონფლიქტის ფონზე მსგავსი გამოძიება პარტნიორ ქვეყანასთან ურთიერთობის დაძაბვის მცდელობაა. არასამთავრობო ორგანიზაციები ამბობენ, რომ საზღვარზე გამოძიება აჩენს ეჭვს პოლიტიკურ მოტივაციებზე.