ივანიშვილის ხელისუფლებას ახასიათებდა გარიგება კრიმინალურ სამყაროსთან — კაპანაძე
ფოტო: ევროპული საქართველი
ევროპული საქართველოს საარჩევნო შტაბის ხელმძღვანელის, სერგი კაპანაძის თქმით, ოცნების ხელისუფლებას მთელი მმართველობის განმავლობაში ახასიათებდა გარიგება კრიმინალურ სამყაროსთან, რომელიც ორმხრივად იყო მომგებიანი.
კაპანაძის თქმით, წინასაარჩევნოდ კრიმინალური სამყარო ეხმარებოდა და ეხმარება ივანიშვილს, რისი შედეგიცაა გაზრდილი დანაშაულების რაოდენობა.
კაპანაძემ აღნიშნა, რომ გარდამტეხი ცვლილებებით წერტილი უნდა დაესვას თანამშრომლობას კრიმინალსა და სახელმწიფოს შორის.
"მთელი ამ პერიოდის განმავლობაში, ივანიშვილის ხელისუფლებას ერთი რაც ახასიათებდა, იყო გარიგება კრიმინალურ სამყაროსთან. გარიგება, რომელიც იყო ორმხრივად მომგებიანი ორივე მხარისთვის, ანუ როგორც ივანიშვილისთვის, ისე კრიმინალური სამყაროსთვის, რაც გულისხმობდა იმას, რომ წინასაარჩევნოდ კრიმინალური სამყარო ეხმარებოდა ივანიშვილს და შემდეგ ივანიშვილი ხელს აფარებდა ამ კრიმინალურ სამყაროს, რისი პირდაპირი შედეგიც არის გაზრდილი დანაშაულების რაოდენობა, რისი პირდაპირი შედეგიც არის გაზრდილი მკვლელობები, ქურდობებისა და ძარცვის რაოდენობა და ასევე პირდაპირი შედეგი არის ის, რომ კრიმინალური ავტორიტეტები, კანონიერი ქურდები, მათ შორის ლავასოღლი და სხვები, ძალიან მარტივად შემოდიან და გადიან საქართველოდან. ჩვენ ბევრი შემთხვევა ვიცით, თუ როგორ უწყობდნენ ამაში პირდაპირ ხელს ივანიშვილი და მისი დამქაშები.
ამიტომ, ეს არის ის ერთ-ერთი რამ, რაც აუცილებლად უნდა შეიცვალოს არჩევნების შემდეგ და ევროპული საქართველოს გეგმა, რომელიც ითვალისწინებს გარდამტეხ ცვლილებებს ყველა მიმართულებით, მათ შორის გულისხმობს ამას, საბოლოოდ წერტილის დასმას კრიმინალსა და სახელმწიფოს თანამშრომლობასთან მიმართებაში, რადგან ამის გარეშე შეუძლებელია ქვეყანაში გვქონდეს კანონის უზენაესობა და დემოკრატია", — განაცხადა კაპანაძემ.