დეკანოზი კეკელია ფიქრობს, რომ აზერბაიჯანი ისეთივე მტერია, როგორც ოკუპანტი რუსეთი
ფოტო: არჩილ თალაკვაძე / Facebook
ვაკის ტაძრის მღვდელმსახურის, დეკანოზ შალვა კეკელიას აზრით, ნებისმიერი ქვეყანა, რომელიც საქართველოს მიწას ისაკუთრებს და ეხება, მტერია. კეკელია ამბობს, რომ მისთვის აზერბაიჯანიც ისეთივე მტერია, როგორც, მაგალითად, ოკუპანტი რუსეთი, ვინაიდან მიწებს საქართველოს ისიც ართმევს. ამიტომ, დეკანოზი მიწების შენარჩუნებისთვის მეზობელ ქვეყანასთან ურთიერთობის დაძაბვის წინააღმდეგიც არ არის.
"ადამიანები საუბრობენ იმაზე, რომ არ გვინდა აზერბაიჯანთან ურთიერთობები გავიფუჭოთ და მზად ვართ, ეს ტერიტორიები დავთმოთ. ჩემთვის, მაგალითად, ნებისმიერი ქვეყანა, რომელიც ჩემს მიწას ისაკუთრებს, ჩვენი ქვეყნის მტერია. მით უმეტეს, დავით გარეჯი, ადგილი, სადაც 6 000 გარეჯელი ბერი მოღვაწეობდა, რომლებიც ეწამნენ, ჩვენთვის უმნიშვნელოვანესი ტერიტორიაა. ამიტომ, ნებისმიერი ადამიანი ან ტელევიზია, რომლებიც გამოდიან და ამბობენ, არ გვინდა ურთიერთობის დაძაბვაო — ჩემთვის პირადად, თუნდაც დაიძაბოს ურთიერთობა იმ მიწებთან დაკავშირებით: თუ რუსეთია მტერი, ასევე, ნებისმიერი ქვეყანა მტერია ჩემთვის, ვინც მიწას გვართმევს", — განაცხადა დეკანოზმა შალვა კეკელიამ სვეტიცხოველში ჟურნალისტებთან საუბრისას.