კრიმინალური ავტორიტეტის, ლავასოღლის დაკავებული 9 მხარდამჭერიდან, 8 სასამართლომ 1000 ლარით დააჯარიმა
ბათუმის საქალაქო სასამართლომ კრიმინალური ავტორიტეტის, მინდია ლავასოღლის მხარდასაჭერ აქციაზე დაკავებული 9 პირიდან 8-ს 1 000 ლარიანი ჯარიმა შეუფარდა, ერთი კი სიტყვიერი შენიშვნის საფუძველზე გაათავისუფლა.
დაპირისპირება სამართალდამცავებსა და ლავასოღლის მხარდამჭერებს შორის გუშინ, 5 ივნისს ბათუმში მოხდა. აქციის მონაწილეების სარფის გამშვები პუნქტისკენ მიემართებოდნენ და მის გადაკვეტვას გეგმავდნენ. პოლიცია მათ მოუწოდებდა გზის სავალი ნაწილი დაეტოვებინათ, რასაც დაპირისპირება მოჰყვა.
აჭარის მაუწყებლის ინფორმაციით, 3 ივნისს აქციის 4-მა მონაწილემ პირი ამოიკერა, ხოლო ჯამში 15 ადამიანი შიმშილობას აგრძელებს.
თურქმა სამართალდამცველებმა ლავასოღლი მიმდინარე წლის ოქტომბერში, ტრაბზონში დააკავეს. მას ბრალი ედება სისხლის სამართლის კოდექსის 223-ე პრიმა მუხლის 2 ნაწილით, რაც გულისხმობს კანონიერ ქურდობას. ქუთაისის სასამართლომ მას დაუსწრებლად მიუსაჯა თავისუფლების აღკვეთა 12 წლის ვადით.