ბიზნესომბუდსმენი: მოლებსა და ბაზრობებზე მომხმარებლების დიდი მობილობაა, მათი გახსნა ამ ეტაპზე ვერ ხერხდება
ბიზნესომბუდსმენი მიხეილ დაუშვილი აცხადებს, რომ სავაჭრო მოლებსა და ბაზრობებზე მომხმარებლების დიდი მობილობაა, რის გამოც რისკებიც მაღალია და მათი გახსნა ვერ ხერხდება.
დღეს, 24 მაისს ბიზნესომბუდსმენი მიხეილ დაუშვილი და შრომის პირობების ინსპექტირების დეპარტამენტის უფროსი ბექა ფერაძე სავაჭრო მოლების და ბაზრობების წარმომადგენლებს შეხვდნენ. გავრცელებული ინფორმაციით, მათ ობიექტების გახსნასთან დაკავშირებული რეგულაციების სამუშაო ვერსია განიხილეს.
რეკომენდაციები მოლების და ბაზრობების სივრცეში კორონავირუსის გავრცელების პრევენციას ისახავს მიზნად და მათი შესრულება სავალდებულოა.
"ჩვენ შევთანხმდით აღნიშნულ სექტორთან სამუშაო ფორმატზე, რათა მოხდეს სრულად მოხდეს ობიექტებში ჯანდაცვის სამინისტროს დადგენილი სტანდარტების გათვალისწინება და აღნიშნული ბიზნესის გახსნამ არ წარმოშვას დამატებითი ეპიდემიოლოგიური რისკები", — განაცხადა ბიზნესომბუდსმენმა.
საქართველოს მთავრობის შეზღუდვების მოხსნის და ეკონომიკის ამოქმედების გეგმის მიხედვით სავაჭრო მოლების გახსნა მეოთხე, ხოლო დახურული ტიპის ბაზრების/ბაზრობების გახსნა მეხუთე ეტაპზეა დაგეგმილი.