დღევანდელი პროექტი სრულიად უსაფრთხოა, მოგიწოდებთ პროფესიონალიზმისკენ — თურნავა რაჭის ჰესზე
ფოტო: ეკონომიკის სამინისტრო
ეკონომიკის მინისტრის, ნათია თურნავას თქმით, რაჭის ჰესების პროექტი საჯარო განხილვების შემდეგ შეიცვალა და ის არც მაღალი კაშხლითაა, არც დიდი წყალსაცავით. ამ თემაზე მინისტრმა მთავრობის ბრიფინგზე ისაუბრა და ოპონენტებს მეტი პროფესიონალიზმისკენ მოუწოდა.
"დღევანდელი სახით ეს პროექტი არის სრულიად უსაფრთხო გარემოსთვის, მოსახლეობისთვის. 2014 წლის შემდეგ ამ პროექტს, რომელიც ჯერ კიდევ კომუნისტების დროს იყო ჩაფიქრებული, სახე ეცვალა საჯარო განხილვების პროცესში, ეს აღარაა მაღალ კაშხლიანი ჰესი, დიდი წყალსაცავით, ამიტომ ყველას მოვუწოდებ, ცოტა უფრო პროფესიონალური იყოს თავიანთ ხედვებში, გამონათქვამებში, ჩახედონ დოკუმენტებს", — თქვა ნათია თურნავამ.
მინისტრმა აღნიშნა, რომ მისასალმებელი უნდა იყოს, როცა ქვეყანა პანდემიის პირობებში ახერხებს არ შეაჩეროს ინფრასტრუქტურული პროექტები.
რაჭაში, ონის კასკადის მშენებლობას არასამთავრობო ორგანიზაციები ეწინააღმდეგებიან. ბუნების დაცვის მსოფლიო ფონდის (WWF) კავკასიის ოფისი აცხადებს, რომ ემხრობა მართებულ ადგილას, მართებული ჰესის მშენებლობას, თუმცა აღნიშნავს, რომ რაჭას არა ჰესების კასკადი, არამედ დიდი ეროვნული პარკი ესაჭიროება.
ფონდი ეწინააღმდეგება ჰესების ყველა იმ პროექტს, რომელთა დაგეგმვა და განვითარება არ შეესაბამება საერთაშორისო დონეზე აღიარებულ სტანდარტებსა და საუკეთესო პრაქტიკის პრინციპებს. როგორც განცხადებაშია აღნიშნული, საქართველო მდიდარია ჰიდროენერგეტიკული რესურსებით და ქვეყანამ ამით უნდა ისარგებლოს, მაგრამ რაჭა და მდინარე რიონი მართებული ადგილი არაა.
რაჭის კასკადის მშენებლობად გამოეხმაურა EMC-ც. ორგანიზაცია წერს, რომ კორონავირუსის გავრცელების პირობებში, 2020 წლის 17 მარტს, ონის კასკადის პროექტზე გარემოსდაცვითი ნებართვა დაჩქარებულად, სათანადო საჯარო განხილვის გარეშე გაიცა. მათი თქმით, ჰიდრორესურსების ათვისების ყველა მცდელობა ფრაგმენტულია და არ არის გამოკვლეული ქვეყნის ერთიანი ენერგეტიკული თუ სხვა სახის საჭიროებების კონტექსტში.
პასუხად ონის კასკადში განმარტეს, რომ მარტში სამინისტრომ არა მშენებლობის ნებართვა, არამედ გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილება გამოსცა, რაც მშენებლობის ნებართვის პროცედურის ერთ-ერთი ნაწილი. ისინი უარყოფენ, რომ გვირაბი სოფლის თავზე გავა და ამისთვის მთებს აფეთქებენ. მათივე თქმით, კასკადის მშენებლობისთვის არ იგეგმება მდინარე რიონის დაშრობა და არც უწერის მინერალური წყლები განადგურდება.