"ბრალდებული ბრალმდებელი", — პროკურატურასთან შოთაძის მოსალოდნელი პროკურორობა გააპროტესტეს
ყოფილი გენერალური პროკურორის, ირაკლი შოთაძის თანამდებობაზე მოსალოდნელი დაბრუნების წინააღმდეგ ისევ აქცია იმართება. აქციას მართავს ევროპული საქართველოს ახალგაზრდული ფრთა. ისინი დღეს, 31 იანვარს პროკურატურასთან შეიკრიბნენ.
აქციის მონაწილეებმა ადგილზე გაშალეს ბანერები წარწერით: "არა ხელის დაფარებას", "ბრალდებული ბრამდებელი", "შოთაძე გამყალბებელია". მათ ადგილზე გამართეს აქცია-პერფორმანსი, კერძოდ, პლასტმასის დანები დაყარეს პროკურატურასთან და თქვეს, რომ "ეს არის პროკურატურის დღევანდელი სახე".
ირაკლი შოთაძის გასაუბრება საპროკურორო საბჭოში 4 თებერვალს არის დაგეგმილი. აქციის მონაწილეებმა ამ დღეს ფართომასშტაბიანი პროტესტი დააანონსეს.
გენერალური პროკურორობის კანდიდატებთან გასაუბრება 27 იანვარს დაიწყო. ევროპული საქართველოს დეპუტატი, ოთო კახიძე აცხადებს, რომ "ივანიშვილის პროკურატურაში მორიგი სპექტაკლი იწყება". ის აცხადებს, რომ ირაკლი შოთაძეს კრიტიკულ კითხვებზე პასუხის გაცემა მოუწევს. პარლამენტში იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე, ანრი ოხანაშვილი ამბობს, რომ გენერალური პროკურორის შერჩევის პროცედურები გამჭვირვალეა.
არასამთავრობოები მოუწოდებენ საპროკურორო საბჭოს, ირაკლი შოთაძის კანდიდატურას მხარი არ დაუჭირონ.