გახარია: ტრაგიკული მოვლენების პოლიტიზირების დრო არაა, დღეს კონკრეტული ნაბიჯების დროა
პრემიერი მინისტრი, გიორგი გახარია 15 წლის ლუკა სირაძის გარდაცვალებას კიდევ ერთხელ გამოეხმაურა და აღნიშნა, რომ ტრაგიკული მოვლენების პოლიტიზირების დრო არაა, დღეს კონკრეტული ნაბიჯების დროა. ამის შესახებ მან მთავრობის სხდომის დაწყების წინ განაცხადა.
გარდა ამისა, გახარია აღნიშნავს, რომ მოზარდების მართლმსაჯულების მიმართულებით სახელმწიფომ უფრო სწრაფად და სისტემურად უნდა იმოქმედოს. როგორც პრემიერი ამბობს, განათლების, იუსტიციის, ჯანდაცვისა და შინაგან საქმეთა სამინისტროებს შესაბამისი დავალებები ექნებათ შესასრულებელი.
"ეს არის ის მიმართულებები, რომლებზეც ჩვენ სისტემურად უნდა ვიმუშაოთ და ეს არის ის მიმართულებები, რომლებზეც სწრაფი შედეგი უნდა დავაყენოთ. რა თქმა უნდა, ასევე უნდა ვთქვათ, რომ არასრულწლოვანთა მართლმსაჯულების მიმართულებით სახელმწიფოს მხრიდან ბევრი რამ გაკეთდა, განსაკუთრებით იუსტიციის სამინისტროს მხრიდან. თუმცა, ჩვენ შემდგომი ნაბიჯები უნდა გადავდგათ უფრო სწრაფად", — აღნიშნა გახარიამ.
როგორც ის ამბობს, დღეს, 19 დეკემბერს ადმინისტრაციაში სპეციალური შეხვედრა გაიმართება, რომელშიც მონაწილეობას მიიღებენ, რომ დარგის სპეციალისტები, არასამთავრობო ორგანიზაციები, ასევე სახელმწიფოს ყველა უწყების წარმომადგენელი:
"ეს იქნება ის ნაბიჯი, როდესაც ჩვენ, კოორდინირებულად უნდა განვსაზღვროთ კონკრეტული ნაბიჯები. ვფიქრობ, რომ დღეს არ არის დრო ტრაგიკული მოვლენების პოლიტიზირების, დღეს არის დრო კონკრეტული ნაბიჯების, რათა ის, რასაც სახელმწიფო აკეთებს განათლების გაუმჯობესების და სისტემური რეფორმის მიმართულებით, ყველაფერი, რაც ეხება მოზარდებზე, ახალგაზრდებზე ზრუნვას, იყოს კიდევ უფრო ეფექტური, შედეგიანი და თავიდან აგვარიდოს მსგავსი ტრაგიკული მოვლენები", — განაცხადა გიორგი გახარიამ.
15 წლის ბიჭი, რომელიც დაკითხვის შემდეგ კორპუსიდან გადმოხტა, 17 დეკემბერს გარდაიცვალა.
მოზარდის გარდაცვალების საქმეზე გამომძიებელი დააკავეს. სახელმწიფო ინსპექტორის, ლონდა თოლორაიას განმარტებით, დიდუბე-ჩუღურეთის სამმართველოს პოლიციის პირველი განყოფილების გამომძიებელი მარიანა ჩოლოიანი სისხლის სამართლის კოდექსის 335-ე მუხლის ბრალდებით დააკავეს, რაც ჩვენების მიცემის იძულებას გულისხმობს.