დაგროვებითი საპენსიო სისტემა უკვე 16-მა დეპუტატმა დატოვა, მათ შორის ოცნების მაჟორიტარმაც — სია
ფოტო: Monster Ztudio / Shutterstock
2019 წლის 11 ივლისის მონაცემებით, დაგროვებითი საპენსიო სისტემა 40 წელს ზემოთ მყოფმა პარლამენტის 16-მა დეპუტატმა დატოვა. მათ შორისაა ქართული ოცნების მაჟორიტარი დეპუტატი კახა ოქრიაშვილიც. მონაცემები On.ge-ს საჯარო ინფორმაციის სახით მიაწოდეს.
40 წლამდე პირებისთვის დაგროვებითი საპენსიო სისტემა სავალდებულოა, 40 წლამდე მყოფ პირებს კი შეუძლიათ სურვილის შემთხვევაში სისტემა დატოვონ.
დეპუტატები, რომლებმაც საპენსიო სქემა დატოვეს
ქართული ოცნების რიგებიდან საპენსიო სააგენტო მაჟორიტარმა დეპუტატმა, კახა ოქრიაშვილმა დატოვა. ის დაგროვებითი პენსიის ერთ-ერთი მხარდამჭერი იყო და კენჭისყრის დროს კანონის მიღებას მხარი დაუჭირა.
- გიორგი წერეთელი;
- დავით ბაქრაძე;
- ლაშა დამენია;
- თენგიზ გუნავა;
- გიორგი ტუღუში;
- აკაკი ბობოხიძე;
- ირმა ნადირაშვილი;
- ხათუნა გოგორიშვილი;
- ლაშა დამენია.
- დავით ჭიჭინაძე;
- რამაზ ნიკოლაიშვილი.
დაგროვებითი საპენსიო სისტემა 2019 წლის იანვრიდან ამოქმედდა. დასაქმებულის საპენსიო ანგარიშზე ყოველთვიურად დაუბეგრავი ხელფასის 6 პროცენტი გროვდება. კანონის მიხედვით, 2 პროცენტი დასაქმებულის ხელფასიდან აკლდება, 2 პროცენტს დამსაქმებელი იხდის, დარჩენილი 2 პროცენტს კი სახელმწიფო.