გიგი უგულავა: ივანიშვილი ბოლომდე წელავს ზამბარას, რომელიც თავად მოხვდებათ ცხვირში
ევროპული საქართველოს დეპუტატი, გიგი უგულავა დავით კირკიტაძისთვის აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობის შეფარდებას აკრიტიკებს და აცხადებს, რომ სასამართლო, უტიფროფა გამოავლინა.
მისი თქმით, დღეს ივანიშვილმა ოფიციალურად გამოაცხადა საკუთარი მოსახლეობის ნახევარი მეორეხარისხოვან მოქალაქეებად.
"ჩვენ მივიღეთ ქვეყანა, სადაც ბატონობს უტიფრობა და მხოლოდ მაშინ იქნები კარგად, თუ ოცნებას და ივანიშვილს შეეტენები. ივანიშვილი ბოლომდე წელავს ზამბარას, რომელიც მათ მოხვდებათ ცხვირში", — განაცხადა გიგი უგულავას გურჯაანის სასამართლოში პროცესის დასრულების შემდედ.
ნაციონალური მოძრაობის ერთ-ერთ წევრს, დავით კირკიტაძეს სასამართლომ აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობა შეუფარდა. გადაწყვეტილება მოსამართლემ რამდენიმე წუთის წინ გამოაცხადა. ამ გადაწყვეტილებით გურჯაანის სასამართლომ ბრალდების მხარის შუამდგომლობა დააკმაყოფილა. დაცვის მხარე კირკიტაძის გათავისუფლებას მოითხოვდა.
სასამართლო პროცესის პარალელურად გურჯაანში აქციას მართავს გაერთიანებული ოპოზიცია. მათ დილიდან შეუერთდა ევროპული საქართველოს ორი ლიდერი, გიგი უგულავა და სერგო რატიანი. ოპოზიციის ლიდერების თქმით, დავით კირკიტაძე პოლიტიკური პატიმარია. ადგილზე მობილიზებული პოლიციელები უკვე დაიშალნენ.
17 დეკემბერს პოლიციელზე თავდასხმისთვის, ფიზიკური შეურაცხყოფისა და ქონების დაზიანებისთვის ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის წევრი, დავით კირკიტაძე დააკავეს. ის ბრალს არ აღიარებს და პროტესტის ნიშნად შიმშილობს. დავით კირკიტაძეს ბრალი გუშინ, 19 დეკემბერს წარუდგინეს, თუმცა სასამართლო პროცესი მომდევნო დღისთვის გადაიდო.