პოეტი ზვიად რატიანი შსს-გან მორალური ზიანის ანაზღაურებას სასამართლოში მოითხოვს
პოეტი ზვიად რატიანი მორალური ზიანის ანაზღაურებისთვის სასამართლოს მიმართავს. როგორც ადამიანის უფლებების სწავლებისა და მონიტორინგის ცენტრის წარმომადგენელი, სოფო ვერძეული ამბობს, მოპასუხე მხარე არა რიგითი პოლიციელები, არამედ შინაგან საქმეთა სამინისტრო იქნება.
"ჩვენ ვიწყებთ ახალ სამართლებრივ პროცედურას, რომლის ფარგლებშიც მივმართავთ სასამართლოს და მოვითხოვთ იმ მორალური ზიანის ანაზღაურებას, რომელიც ზვიად რატიანს მიადგა უკანონოდ, მისი პერსონალური მონაცემების მოპოვების და შემდგომ ამ მონაცემების საჯაროდ გავრცელების საფუძველზე", - განაცხადა ვერძეულმა პრესკონფერენციაზე.
მისივე თქმით, ვიდეოჩანაწერის გავრცელებამ ზვიად რატიანისთვის "მძიმე ფონი შექმნა".
"მათ შორის, უსაფრთხოების განცდის სრულად მოშლა, თუ სხვა ტიპის სოციალური ბარიერები, რომელიც შეუქმნა ამ საქმემ და, რა თქმა უნდა, ამ საქმის არაეფექტიანმა გამოძიებამ", - თქვა ვერძეულმა.
2 მარტს პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ინსპექტორმა პოეტ ზვიად რატიანის ვიდეოს გასაჯაროების გამო შინაგან საქმეთა სამინისტრო სამართალდამრღვევად სცნო და 2 000 ლარით დააჯარიმა.