OXFAM: საქართველოს მოსახლეობის დიდი ნაწილი უფულობის გამო საკვებს დროდადრო კრედიტით ყიდულობს
ბრიტანულმა საქველმოქმედო ორგანიზაცია OXFAM-მა ბიოლოგიურ მეურნეობათა ასოციაცია ელკანასთან ერთად საქართველოში ჩატარებული კვლევის შედეგები გაასაჯაროვა, რომლის თანახმადაც, საქართველოში ოჯახების დიდი რაოდენობა დროდადრო კრედიტით ყიდულობს საკვებ პროდუქტებს.
შედეგების მიხედვით, გამოკითხულთა 58-მა პროცენტმა ბოლო 12 თვის განმავლობაში რომელიმე ჯგუფის სურსათის ნაკლებობა განიცადა, ყველაზე ხშირი კი ხორცის დეფიციტია. აღნიშნულის მთავარ მიზეზად ეკონომიკური ფაქტორი სახელდება:
"ბოლო 24 საათის განმავლობაში მიღებული საკვები პროდუქტების
ჯგუფების ანალიზი გვიჩვენებს, რომ რესპონდენტების მხოლოდ 34 პროცენტს ჰქონდა მიღებული ხორცი".
კვლევის მიხედვით, ამ მხრივ ყველაზე მძიმე თვეებია თებერვალი, მარტი და აპრილი.
ამასთან, ოჯახების საშუალო თვიური შემოსავალი შეადგენს 575 ლარს, საიდანაც თითქმის ნახევარი იხარჯება საკვებზე:
"ყოველ მესამე ოჯახს საქართველოში არა აქვს საკმარისი ფული სურსათის საყიდლად".
კვლევის თანახმად, ხილი და ხორცი ხელმისაწვდომია მხოლოდ გამოკითხული მაღალშემოსავლიანი ოჯახების უმრავლესობისთვის. გარდა ამისა, მოსახლეობის მხოლოდ 1/3 მოიხმარს რკინით მდიდარ საკვებს, ამასთან, რკინით მდიდარი საკვების მოხმარება განსაკუთრებით დაბალია ქალებსა და ბავშვებში (33-34%), მარტოხელა პენსიონერების ოჯახებში რკინით მდიდარი პროდუქტების მოხმარება კი მხოლოდ 24%-ია:
კვლევის ზაფხულში ჩატარების მიუხედავად, ხილს გამოკითხული ოჯახების მხოლოდ 46% იღებდა
"ქალების 50% (რომელთა ყოველთვიური შემოსავალი 100-1000 ლარია) მოიხმარს 4 ჯგუფის საკვებს: მარცვლეულს, მცენარეულ და ცხოველურ ცხიმებს, ბოსტნეულს,