მაია ცქიტიშვილის თქმით, მას ჰქონდა ინფორმაცია ჩორჩანას საგუშაგოსა და იქ გზის გაყვანის საჭიროებაზე
ფოტო: ინფრასტრუქტურის სამინისტროს
გენერალურ პროკურატურაში გამოკითხვის დასრულების შემდეგ, რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის ყოფილმა მინისტრმა, მაია ცქიტიშვილმა ჟურნალისტებს განუცხადა, რომ მას ჰქონდა ინფორმაცია ჩორჩანაში საგუშაგოს განთავსების და გზის გაყვანის საჭიროების შესახებ.
"მე მაშინ ვიყავი ინფრასტრუქტურისა და რეგიონული განვითარების მინისტრი, ჩემთვის ცნობილი იყო საგუშაგოს განთავსებასთან დაკავშირებული ინფორმაცია. ასევე გზის გაყვანის საჭიროებასთან დაკავშირებით, რადგან არსებობდა როგორც ტერიტორიების მიტაცების რისკი, ასევე ბორდერიზაციის გააქტიურებული პროცესები. ვისთან რა ფორით იყო შეთანხმებული არ ვიცი, მაგრამ ჩემთვის, როგორც ინფრასტრუქტურის მინისტრისთვის ცნობილი იყო ჯერ კიდევ მაშინ, როდესაც გზის გაყვანის პროცედურები დაიწყო.
ჩორჩანაში მიმდინარე ბორდერიზაციის პროცესის ფარგლებში მსჯელობა დაიწყო ჯერ კიდევ 2019 წლის დასაწყისში. ჩვენ ყველანი ვხედავდით, რომ ბორდერიზაციის საფრთხე არსებობდა, შესაბამისად, მე ვვარაუდობ, რომ სწორედ ეს იყო საფრთხედ შეფასებული. ამის შემდეგ კი შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ იყო განხორციელებული ის ღონისძიებები, რომელიც იყო" — თქვა ცქიტიშვილმა. კომენტარს IPN ავრცელებს.
შეგახსენებთ, პროკურატურის მიერ გავრცელებულ განცხადებაში ნათქვამია, რომ დაწყებული გამოძიება "2019 წლის 24 აგვისტოს სოფელ ჩორჩანასთან საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ შინაგან საქმეთა ყოფილი მინისტრის, გიორგი გახარიას მიერ განხორციელებული ქმედებას ეხება".
ცნობისთვის, მანამდე მაია ცქიტიშვილის გარდა გენერალურ პროკურატურაში მიმდინარე გამოძიების ფარგლებში გამოიკითხნენ — სუს-ის ყოფილი უფროსი ვახტანგ გომელაური, სუს-ის უფროსის ყოფილი მოადგილე ალექსანდრე ტაბატაძე, ოცნების მთავრობის ადმინისტრაციის ყოფილი უფროსი კახა კახიშვილი და სოფელ ჩორჩანას მაცხოვრებელი ალექსანდრე ლომიძე