"წითლების" ტალღა თურქეთში: ადგილობრივ არჩევნებში ოპოზიციამ ერდოღანის პარტიას სძლია
რა ხდება: თურქეთის მუნიციპალური არჩევნების შედეგები ცნობილია — ოპოზიციურმა სახალხო რესპუბლიკურმა პარტიამ (CHP) 81 მუნიციპალიტეტიდან 36-ში გაიმარჯვა.
- თურქეთის პრეზიდენტმა, რეჯეფ თაიფ ერდოღანმა, არჩევნების შედეგები აღიარა და ადგილობრივ არჩევნებს, თავისი შედეგით, "გარდამტეხი მომენტი" უწოდა.
- ანკარაში გამოსვლისას, ერდოღანმა პირობა დადო, რომ თვითკრიტიკულად შეაფასებს მიღებულ შედეგებს და აღნიშნა, რომ მისი პარტია, თურქეთის მასშტაბით, შესაბამის სიმაღლეზე აღარ დგას.
დეტალები: ამ მუნიციპალურ არჩევნებზე თურქეთის სახალხო რესპუბლიკურმა პარტიამ ქვეყნის მასშტაბით, ხმების 37 % მოიპოვა.
- ეს საუკეთესო მაჩვენებელია ოპოზიციური პარტიებისთვის, ხელისუფლებაში ერდოღანის მოსვლის შემდეგ.
- ოპოზიციამ, ასევე გაიმარჯვა დიდ ქალაქებში, მათ შორის, ანკარასა და სტამბოლში.
- საარჩევნო უბნებზე ამომრჩეველთა აქტივობა მაღალი იყო და 77 %-ს მიაღწია.
ერდოღანის შეფასება: თურქეთის პრეზიდენტმა პირობა დადო, რომ გააანალიზებს საარჩევნო კამპანიისა და ხმის მიცემის პერიოდში ხალხისგან მიღებულ გზავნილებს და "აუცილებლად გადადგამს საჭირო ნაბიჯებს" მიღებულ გამოწვევებზე საპასუხოდ.
- ასევე, აღნიშნა, რომ "ხალხის გადაწყვეტილება აისახა საარჩევნო პროცესზე ზეწოლის გარეშე" და ეს, მისი თქმით, დემოკრატიისთვის დიდი მიღწევაა: "არ შევეწინააღმდეგებით ჩვენი ერის გადაწყვეტილებას და არ ვიმოქმედებთ ეროვნული ნების საწინააღმდეგოდ", — თქვა მან.
კონტექსტი: ადგილობრივი არჩევნები განიხილებოდა, როგორც ქვეყანაში 70 წლის ერდოღანის პოპულარობის საზომი. ერდოღანი იმედოვნებდა, რომ მისი პოლიტიკური პარტია დაიბრუნებდა კონტროლს ქვეყნის ძირითად, დიდ ქალაქებზე.
- ანალიტიკოსები მიიჩნევენ, რომ ერდოღანისა და მისი პარტიის ყველაზე დიდი საარჩევნო წარუმატებლობა, განპირობებულია ქვეყანაში ბოლო წლებში არსებული ეკონომიკური მდგომარეობით.
გასულ თვეს, თურქეთში ინფლაციამ 70 %-ს მიაღწია და მოსალოდნელია, რომ კიდევ გაიზარდოს.
ოპოზიცია, ეკონომიკურ ფაქტორებთან ერთად, ქვეყნის პრეზიდენტის "ავტორიტარულ პოლიტიკაზეც" აკეთებდა აქცენტს, რამაც, საერთო ჯამში, მათ წარმატება მოუტანა.
რა ვიცით გამარჯვებული პარტიის შესახებ: არჩევნებში გამარჯვებული რესპუბლიკური სახალხო პარტია თურქეთში ძველ, და ერთ-ერთ ყველაზე აქტიურ პარტიად მიიჩნევა.
- ღირებულებებით, ისინი მიჰყვებიან ქემალისტურ, მემარცხენე-ცენტრისტულ ხაზს.