საერთაშორისო ფორუმი კავკასიის ბიომრავალფეროვნების კვლევები — მიმდინარე საერთაშორისო თანამშრომლობის პერსპექტივიდან
ფოტო: ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტი
20-21 ნოემბერს ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის G106 აუდიტორიაში (გ. წერეთლის ქ.N1) ჩატარდება საერთაშორისო ფორუმი კავკასიის ბიომრავალფეროვნების კვლევები — მიმდინარე საერთაშორისო თანამშრომლობის პერსპექტივიდან" (Exploring the Biodiversity of the Caucasus — Insights from ongoing international collaborations).
ფორუმის ორგანიზატორია ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტისა და ბონის და ჰამბურგის ლაიბნიცის ბიომრავალფეროვნების კვლევითი ინსტიტუტის ერთობლივი კავკასიის სიცოცხლის ბარკოდირების პროექტი (CaBOL).
ფორუმში მონაწილეობას მიიღებენ ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორი ნინო დობორჯგინიძე, საქართველოში გერმანიის ელჩი ერნსტ პეტერ ფიშერი, გერმანიის სამეცნიერო ფონდისა (DFG) და ლაიბნიცის კვლევითი ინსტიტუტის წარმომადგენლები.
კავკასიის ბიომრავალფეროვნების კვლევები — მიმდინარე საერთაშორისო თანამშრომლობის პერსპექტივიდან-ზე წარმოდგენილი იქნება გერმანიის განათლებისა და კვლევის ფედერალური სამინისტროს (BMBF) მიერ დაფინანსებული კავკასიის სიცოცხლის ბარკოდირების პროექტის (CaBOL) მონაწილე ახალგაზრდა მეცნიერთა მოხსენებები.
ფორუმის ფარგლებში ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტში დაფუძნდება ლაიბნიცის ბიომრავალფეროვნების ქართულ-გერმანული კვლევითი ცენტრი.
კავკასიის სიცოცხლის ბარკოდირების (CaBOL) პროექტი 2020 წელს დაიწყო ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის კოორდინირებითა და გერმანიის განათლებისა და კვლევების სამინისტროს დაფინანსებით, საქართველოს, სომხეთისა და გერმანიის შვიდი კვლევითი დაწესებულების მონაწილეობით. მისი მიზანი 3 წლის განმავლობაში 50 000 განსხვავებული სახეობის ცხოველისა და მცენარის გენეტიკური აღწერა და კავკასიის მრავალფეროვნების გენეტიკური ბიბლიოთეკის შექმნა იყო. ბოლო ორი წლის განმავლობაში CaBOL-ის პროექტის მკვლევრებმა შეძლეს ათასობით მცენარისა თუ ცხოველის ორგანიზმიდან დნმ-ის გამოყოფა, მათი სახეობის დონეზე იდენტიფიცირება და შექმნეს გენეტიკური ბიბლიოთეკა.