მოკლედ: დღეს, 16 ოქტომბერს, საკონსტიტუციო სასამართლომ პრეზიდენტი სალომე ზურაბიშვილი კონსტიტუციის დამრღვევად ცნო "მთავრობის უნებართვო ვიზიტების განხორციელების გამო".
დეტალები: ამ გადაწყვეტილებას საკონსტიტუციო სასამართლოს ცხრიდან ექვსმა მოსამართლემ დაუჭირა მხარი.
- დასკვნას არ დაეთანხმნენ მოსამართლეები: ირინე იმერლიშვილი, გიორგი კვერენჩხილაძე და თეიმურაზ ტუღუში.
- დასკვნა ძალაში შედის მას შემდეგ, რაც შესაბამისი გადაწყვეტილება სასამართლოს ვებ-გვერდზე გამოქვეყნება.
- "საკონსტიტუციო დასკვნა საბოლოოა და გასაჩივრებას, ან გადასინჯვას არ ექვემდებარება", — თქვა მერაბ ტურავამ, საკონსტიტუციო სასამართლოს თავმჯდომარემ გადაწყვეტილების გამოცხადებისას.
რით ასაბუთებენ გადაწყვეტილებას: საკონსტიტუციო სასამართლომ მიიჩნია, რომ
- "საქართველოს პრეზიდენტმა, სალომე ზურაბიშვილმა, 2023 წლის 13 აგვისტოს, 1-ელ სექტემბერს და 6 სექტემბერს, საზღვარგარეთ სამუშაო ვიზიტების დროს საგარეო ურთიერთობათა სფეროში უფლებამოსილება განახორციელა საქართველოს მთავრობის თანხმობის გარეშე.
- ამით მან დაარღვია საქართველოს კონსტიტუციის 52-ე მუხლის პირველი პუნქტის 1 ქვეპუნქტის განაწესი. სასამართლო ასკვნის, რომ აღნიშნული წარმოადგენს კონსტიტუციის დარღვევას."
როგორ აღმოჩნდა ზურაბიშვილი იმპიჩმენტის საფრთხის წინაშე:
- 30 აგვისტოს ცნობილი გახდა, რომ სალომე ზურაბიშვილი საქართველოსთვის კანდიდატის სტატუსის მინიჭების მხარდასაჭერად ევროპულ ლიდერებთან შეხვედრებს იწყებდა, რასაც ქართული ოცნების მიერ ზურაბიშვილის ერთხმად გაკრიტიკება მოჰყვა — ირაკლი კობახიძემ და სხვებმა ის კონსტიტუციის უხეშ დარღვევაში დაადანაშაულეს და დააანონსეს, რომ ამას "რეაგირების გარეშე ვერ დატოვებდნენ". მთავრობის უარის მიუხედავად, ზურაბიშვილის ვიზიტები მაინც შედგა.
- მმართველი პარტია აპელირებებდა იმაზე, რომ რომ მთავრობის თანხმობის გარეშე ოფიციალური ვიზიტები არაკონსტიტუციურია, ამიტომ მიიღეს გადაწყვეტილება, პრეზიდენტის მიმართ იმპიჩმენტის პროცედურა დაეწყოთ.