როგორ გამოესარჩლნენ კარასინი და ზახაროვა საქართველოს ხელისუფლებას
პუტინის რეჟიმის წარმომადგენლების განცხადებებს წინ უძღოდა საგარეო და უსაფრთხოების პოლიტიკის საკითხებში ევროკომისარის, ჯოზეფ ბორელის სიტყვები, რომ რუსულმა კანონმა, შესაძლოა, სერიოზულად იმოქმედოს საქართველოს ურთიერთობაზე ევროკავშირთან.
- გასულ წელს ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ დაადგინა,რომ ეს რუსული კანონი ადამიანის უფლებებს არღვევს.
დეტალები: რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ოფიციალური წარმომადგენელი, მარია ზახაროვა, ბორელის სიტყვებს ირონიულად ეხმაურება და ამბობს, რომ გასაგებია, აშშ რატომაც არ არის ევროკავშირის წევრი.
- "ბორელმა განაცხადა, რომ კანონი "უცხოელი აგენტების" შესახებ, რომელმაც თბილისში პროტესტი გამოიწვია, შეუთავსებელია ევროკავშირის ღირებულებებთან. ახლა გასაგებია, რატომ არ არის აშშ ჯერ კიდევ ევროკავშირში — ეს კანონი იქ 1938 წლიდან მოქმედებს", — დაწერა მან.
- რუსეთის ფედერაციის საბჭოს საერთაშორისო კომიტეტის ხელმძღვანელი, გრიგორი კარასინი კი ევროკომისარს დაშოშმინებისკენ მოუწოდებს.
- "ბორელი დააშოშმინეთ, გთხოვთ! ისევ თავისი ჭკუის დარიგებებით ეტენება, ამჯერად საქართველოს მოქალაქეებზე ახდენს ზეწოლას. ეს უკვე წესიერების საზღვრებს სცილდება", — ამბობს კარასინი.
კონტექსტი: ეს პირველი შემთხვევა არ არის, როცა საოკუპაციო რეჟიმი საქართველოში მიმდინარე მოვლენებითა და ქართული ოცნების ხელისუფლების საქმიანობით კმაყოფილია.