მიმართვის შემდეგ, სამხარაძე აპირებს, სტუდენტებს დაუმტკიცოს, რომ კანონი დემოკრატიასთან წინააღმდეგობაში არაა
ქართული ოცნდების დეპუტატი ამბობს, რომ მას წერილი ყოფილმა სტუდენტმა გაუგზავნა.
სტუდენტებმა ყოფილ ლექტორს, საგარეო ურთიერთობა კომიტეტის თავმჯდომარეს წერილი მისწრეს და მოუწოდეს, არ დაუჭიროს მხარი რუსულ კანონს.
- ისინი მიიჩნევენ, რომ "უცხოური გავლენის აგენტებზე" კანონპროექტი საქართველოს კონსტიტუციას, ეროვნულ ინტერესებს ეწინააღმდეგება და ქვეყნის ევროპულ და ევროატლანტიკურ მისწრაფებებს ძირს უთხრის.
- "ის პირდაპირ ეწინააღმდეგება დემოკრატიისა და თავისუფლების იდეალებს, სწორედ იმ ღირებულებებს, რომლებზეც არაერთხელ გვისაუბრია თქვენს ლექციებზე. ამ ყოველივეს გათვალისწინებით, იმედს ვიტოვებთ, რომ საჯაროდ გამოთქვამთ კანონპროექტისადმი უარყოფით პოზიციას და შეძლებთ თქვენი კოლეგების დარწმუნებას კანონპროექტის მიზანშეუწონლობაში", — ნათქვამი იყო წერილში.
- ასევე, მიმართავდნენ სამხარაძეს, შეხვდნენ მისთვის მისაღებ საჯარო ფორმატში, გაუზიარონ მოსაზრებები და მოისმინონ არგუმენტები.
დეტალები: სამხარაძის თქმით, სტუდენტებს შეხვედრა შესთავაზა და ამბობს, რომ მათთან ისაუბრებს ყველაფერზე, რაც აინტერესებს.
- "რა თქმა უნდა, ვისაუბრებთ, რას ეფუძნება ეს შიშები, ჩვენ რა პოზიცია გვაქვს. როგორ ვუყურებთ ამ კანონპროექტის სამომავლო ბედს. ასევე, რას იტყვის ვენეციის კომისია და ა.შ".
- ამბობს იმასაც, რომ მეორე მოსმენა მხოლოდ და მხოლოდ მუხლობრივ განხილვას გულისხმობს, თუმცა ის არ გაიმართება მანამ, სანამ, ვენეციის კომისიისგან რეკომენდაციას არ მიიღებენ.
- თანაგუნდელების მსგავსად, ისიც გამჭვირვალობის საჭიროებაზე აპელირებს და ამტკიცებს, რომ კანონი "ვერანაირად ვერ იქნება წინააღმდეგობაში დემოკრატიასთან".
- "თუ მათ კონკრეტულ ტერმინებზე აქვთ აქვთ წუხილი, კიდევ ერთხელ ვამბობ, ამ ტერმინებს და წუხილებს მეორე მოსმენის დროს დეტალურად განვიხილავთ მათთან ერთად, სხვათა შორის, მათ ჩართულობითაც", — ამბობს სამხარაძე.
- გასულ წელს ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ დაადგინა,რომ ეს რუსული კანონი ადამიანის უფლებებს არღვევს.