მთავრობამ პრეზიდენტის წინააღმდეგ საკონსტიტუციო სარჩელი გაიწვია
საკონსტიტუციო სასამართლოს ვებგვერდზე გამოქვეყნებული განჩინების მიხედვით, 2023 წლის 11 იანვარს სასამართლოში დარეგისტრირდა მთავრობის განცხადება სასარჩელო მოთხოვნაზე უარის თქმის შესახებ, რაც საქმის შეწყვეტის საფუძველი გახდა.
რატომ არის მნიშვნელოვანი: დავის საგანი იყო საქართველოს დიპლომატიური წარმომადგენლობის ხელმძღვანელის დანიშვნის საკითხთან დაკავშირებით პრეზიდენტის უმოქმედობის კონსტიტუციურობა.
- შესაბამისად, მთავრობა ითხოვდა განმარტებას ინსტიტუციებს შორის უფლებამოსილების გამიჯვნის თაობაზე.
- ქართული ოცნებაში ამბობდნენ, რომ გასული ერთი წლის განმავლობაში, იყო არაერთი შემთხვევა, როდესაც პრეზიდენტმა მთავრობის მიერ წარდგენილი ელჩის თუ დიპლომატიური წარმომადგენლის დანიშვნაზე უარი განაცხადა.
დეტალები: საკონსტიტუციოს ვებგვერდზე გამოქვეყნებული განჩინებაში არ არის განმარტებული, რატომ მიიღო მთავრობამ ეს გადაწყვეტილება.
- On.ge მიზეზის დასადგენად მთავრობის ადმინისტრაციას დაუკავშირდა, პასუხს მიღებისთანავე შემოგთავაზებთ.
კონტექსტი: სარჩელის წარდგენას წინ უძღოდა პრეზიდენტის კრიტიკა მთავრობისა და პარტია ქართული ოცნების მისამართით.
- პასუხად, პარტიის სპიკერებმა, რომლებიც ზურაბიშვილის საარჩევნო კამპანიაში იყვნენ ჩართულები, მისი კრიტიკა დაიწყეს.
- მათი მტკიცებით, პრეზიდენტი "თვითნებურად" იქცევა, საგარეო პოლიტიკის წარმოებაში ერევა და კონსტიტუცია რამდენჯერმე დაარღვია.