საბჭო იმეორებს 2022 წლის 23 ივნისს ევროპული საბჭოს გადაწყვეტილების ისტორიულ მნიშვნელობას, რომლითაც აღიარა ევროპული პერსპექტივა და მიანიჭა კანდიდატი ქვეყნის სტატუსი უკრაინასა და მოლდოვას. ევროპულმა საბჭოს ასევე აღიარა საქართველოს ევროპული პერსპექტივა და დაადასტურა მზადყოფნა, მიანიჭოს ქვეყანას კანდიდატის სტატუსი მას შემდეგ, რაც განიხილება კომისიის დასკვნაში მითითებული პრიორიტეტების შესრულება. უკრაინის, მოლდოვას, საქართველოსა და მათი მოქალაქეების მომავალი ევროკავშირშია.
საბჭო აღიარებს საქართველოს მიერ გადადგმულ მნიშვნელოვან ნაბიჯებს რეფორმების ჩატარების პროცესში, რაც აღინიშნა 2022 წლის სექტემბერში, ევროკავშირი-საქართველოს ასოცირების საბჭოს მეშვიდე სხდომაზე. საბჭო მოუწოდებს საქართველოს, გააგრძელოს რეფორმების გზა და სრულად გაითვალისწინოს კომისიის მოსაზრებაში მითითებული პრიორიტეტები მისი წევრობის განაცხადთან დაკავშირებით, რათა მიენიჭოს კანდიდატის სტატუსი. საბჭო ყურადღებას ამახვილებს საქართველოსთან ევროკავშირის სექტორული თანამშრომლობის შემდგომ გაღრმავებაზე, საქართველო-ევროკავშირის ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო სივრცის (DCFTA) გაძლიერებული იმპლემენტაციის საფუძველზე.