EU სერბეთს მოუწოდებს, ორგანიზატორებთან კონტაქტი გააგრძელოს, რათა EuroPride-ის უსაფრთხოდ ჩატარების გზა იპოვონ
ევროკავშირი განცხადებაში აღნიშნავს, რომ ისინი მოუთმენლად ელიან საბოლოო პოზიტიურ გადაწყვეტილებას და დიდ მნიშვნელობას ანიჭებენ Pride-ს მშვიდობიან და უსაფრთხო ვითარებაში ჩატარებას.
რატომ არის მნიშვნელოვანი: აგვისტოში სერბეთის პრეზიდენტმა, ალექსანდრ ვუჩიჩიმ თქვა, რომ EuroPride-ის ღონისძიება არ გაიმართება.
- მისივე განცხადებით, გადაწყვეტილებით კმაყოფილი არ არის, თუმცა ქვეყანას სხვა საკითხებზე კონცენტრირება მოუწია, მათ შორის, კოსოვოში არსებული პრობლემები და ენერგეტიკისა და სურსათის საკითხებია.
-
EuroPride 2022-ის ორგანიზატორმა, მარკო მიხაილოვიჩმა განაცხადა, რომ სახელმწიფოს ამ ნაბიჯის გადადგმა არ შეუძლია და ნებისმიერი ასეთი მცდელობა კონსტიტუციის აშკარა დარღვევა იქნება.
მანვე აღნიშნა, რომ წინააღმდეგობის მიუხედავად, აღლუმი მაინც გაიმართება.
დეტალები: ევროკავშირის განცხადებაში აღნიშნულია, რომ ისინი თანასწორობას მხარს უჭერენ და უარყოფენ დისკრიმინაციის ყველა ფორმას.
- "მხარს ვუჭერთ ლგბტქ+ ადამიანების თანაბარი უფლებების დაცვას ევროპაში, აძლევს საკუთარი გამოხატვის საშუალების პოვნის უფლებას მათ, ვინც განიცდიან დისკრიმინაციას, ძალადობას ან სიძულვილის მათი სქესის, სექსუალობის ან გენდერის გამო", — ამბობს სპიკერი.