რუსეთის დანაკარგი ომის დაწყებიდან 111-ე დღეს — სრულად
უკრაინის შეიარაღებული ძალების გენერალურმა შტაბმა რუსული არმიის დანაკარგები განაახლა. უწყების განცხადებით, ომის დაწყებიდან დღემდე, დაახლოებით, 32 500 რუსი მებრძოლი დაიღუპა, დაიჭრა ან ტყვედ ჩავარდა.
რატომ არის მნიშვნელოვანი: უკრაინა ინფორმაციის ერთადერთი წყაროა, რადგან რუსეთი დანაკარგებს მალავს. მათ არ უთქვამთ ოფიციალური მონაცემები 25 მარტის შემდეგ, როდესაც განაცხადეს, რომ დაღუპულია 1 351 ჯარისკაცი და ოფიცერი.
- უკრაინის პრეზიდენტი ამბობს, რომ უკრაინაში ყოველდღიურად 300-მდე რუსი სამხედრო იღუპება.
რიცხვებში: უკრაინული მხარის ინფორმაციით, ამ დროისთვის განადგურებულია 1 434 რუსული ტანკი, 721 საარტილერიო და 97 საზენიტო საბრძოლო სისტემა. გარდა ამისა:
- 213 თვითმფრინავი;
- 179 ვერტმფრენი;
- 13 გემი, ნავი;
- 2 473 საავტომობილო ტექნიკა.
რა დანაკარგები აქვს უკრაინას: შესაბამისი უწყებები ყოველდღიურ რეჟიმში არ აქვეყნებენ საკუთარ დანაკარგებს, რასაც სტრატეგიულ მიზნებით ხსნიან. ბოლო მონაცემები 11 ივნისს პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსის მრჩევლმა გაავრცელა.
- ალექსეი არესტოვიჩის თქმით, რუსეთის შეჭრის დღიდან 10 000 ჯარისკაცი დაკარგეს.
- ვოლოდიმირ ზელენსკის ინფორმაციით კი, მხოლოდ აღმოსავლეთ უკრაინაში დღეში 60-დან 100-მდე ჯარისკამდე კარგავენ და 500 სამხედრო იჭრება.
იმისთვის, რომ არ გამოგრჩეთ უკრაინაში მიმდინარე პროცესებთან დაკავშირებული სიახლეები, შემოგვიერთდით ჯგუფში — რა ხდება უკრაინაში.