ბაბუა შვილიშვილს სისტემატურად აუპატიურებდა, ახორციელებდა გარყვნილ და სექსუალური ხასიათის სხვაგვარ ქმედებებს — პროკურატურა
13 წლისშვილიშვილის გაუპატიურებისთვის დაკავებულ კაცს ბრალი წარედგინა. პროკურატურის ინფორმაციით, გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებული მცირეწლოვან შვილიშვილს ძალადობით და დაზარალებულის უმწეობის გამოყენებით, სისტემატურად აუპატიურებდა, ახორციელებდა გარყვნილ და სექსუალური ხასიათის სხვაგვარ ქმედებებს.
პროკურატურამ დაკავებულს ბრალდება ნდობის გამოყენებით არასრულწლოვანი ოჯახის წევრის გაუპატიურების, ოჯახის წევრის მიმართ ჩადენილი გარყვნილი ქმედების, 14 წლის ასაკის მიუღწეველი ოჯახის წევრის მიმართ წინასწარი შეცნობით სექსუალური ხასიათის სხვაგვარი ქმედების, არასრულწლოვანი ოჯახის წევრისთვის სექსუალური ხასიათის სხვაგვარი ქმედების იძულების მუხლებით წარუდგინა.
ეს მუხლები სასჯელის სახედ და ზომად 15-დან 20 წლამდე ან უვადო თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს. პროკურატურის ინფორმაციით, ბრალდებულისთვის აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობის გამოყენების მოთხოვნით სასამართლოს უკვე მიმართეს.
"საქართველოს პროკურატურა ასეთი კატეგორიის საქმეებზე უმკაცრეს სისხლის სამართლის პოლიტიკას ახორციელებს,რასაც მომავალშიც გააგრძელებს. აღნიშნულ საქმეზე ბრალდებული პირი, ჩადენილი უმძიმესი დანაშაულისთვის კანონის სრული სიმკაცრით აგებს პასუხს", — აცხადებენ პროკურატურაში.
უწყების თქმით, არასრულწლოვანი დაზარალებულის მართლმსაჯულების პროცესში მონაწილეობის შედეგად შესაძლო ზიანის მიყენების თავიდან აცილების მიზნით, საგამოძიებო და საპროცესო მოქმედებები, არასრულწლოვნის საუკეთესო ინტერესების გათვალისწინებით დაიგეგმა. მათივე ინფორმაციით, სისხლის სამართლის საქმეზე გამოძიება გრძელდება.