15:00 საათისთვის ამომრჩეველთა აქტივობა 33,18%-ია — ცესკო
ფოტო: ნატალია ავალიანი / On.ge
ცენტრალურ საარჩევნო კომისიის (ცესკო) ცნობით, 15:00 საათის მდგომარეობით, ამომრჩეველთა აქტივობა 33,18%-ია, რაც რაოდენობრივად 1 160 413 ამომრჩეველია. ეს მაჩვენებელი თვითმმართველობის წინა არჩევნების მონაცემებთან შედარებით 3,34%-ით მაღალია: 2017 წელს 15 საათის მდგომარეობით აქტივობა 29,84% იყო.
ცესკოს პრესსპიკერის, ნათია იოსელიანის განცხადებით, 15:00 სთ-ის მდგომარეობით საქართველოს მასშტაბით საუბნო საარჩევნო კომისიებში შესულია 175 საჩივარი, მათი უმეტესობა ეხება პროცედურულ დარღვევებს და მოთხოვნილია კომისიების წევრების დისციპლინური პასუხისმგებლობის დაკისრება.
რაც შეეხება ცნობას იმის შესახებ, რომ ზუგდიდის #90-ე უბნიდან დამკვირვებელი გააძევეს, პრესსპიკერმა თქვა, რომ მათ ეს ინფორმაცია გადაამოწმეს და აღმოაჩინეს, რომ "რამდენიმე დამკვირვებელი კენჭისყრის პროცესს უშლიდა ხელს, ისინი ამომრჩევლების პირადობის დამადასტურებელ მოწმობებს უღებდნენ ფოტოს. ზემოაღნიშნულის გამო კომისიის თავმჯდომარემ გააფრთხილა ისინი, თუმცა მოგვიანებით მოუხდა მათი უბნიდან გაძევება".