ნებისმიერმა ადამიანმა ეს არ უნდა გააკეთოს, წულუკიანის საქციელი არ მგონია დანაშაული — ბოჭორიშვილი მიკროფონზე
ფოტო: საქართველოს პარლამნეტი
ქართული ოცნების დეპუტატი, მაკა ბოჭორიშვილი ამბობს, რომ ჟურნალისტისთვის ქუჩაში მიკროფონის წართმევა ცუდია, მაგრამ მისივე აზრით, მინისტრის, თეა წულუკიანის ასეთი საქციელი დანაშაული არ არის.
"ცუდია, ცუდია, ნებისმიერმა ადამიანმა ეს არ უნდა გააკეთოს, მაგრამ... არ მგონია დანაშაული, თეა წულუკიანმა გასცა პასუხები. ერთი წუთით ახლა ნუ, რა არის ახლა ეს", — ასე უპასუხა მან ჟურნალისტების დასმულ კითხვას.
ვიცე-პრემიერი და კულტურის მინისტრი, თეა წულუკიანი მთავარი არხის ჟურნალისტს მიკროფონს არ უბრუნებს. მან ემა გოგოხიას მიკროფონი სენაკის თეატრში წაართვა და შეურაცხყოფა მიაყენა.
უხეშად წართმევის შემდეგ, მინისტრმა მთავარი არხის მიკროფონით დაიწყო საუბარი და ბიძინა ივანიშვილს მადლობა გადაუხადა. წულუკიანი ჟურნალისტს უთხრა: "ემა, მოდი, აბა თქვი, ბიძინას გაუმარ...". მანვე Facebook-ზე გამოაქვეყნა ფოტო და დაწერა, რომ ამიერიდან გაკეთებული საქმეების შესახებ ამ მიკროფონით უნდა "გვაუწყოს". მინისტრის აზრით, ამ საქციელით ჟურნალისტი განაიარაღა.
აღსანიშნავია, რომ მთავარი არხის ჟურნალისტმა პოლიცია იქვე გამოიძახა. როგორც გოგოხიამ თქვა, საპატრულო პოლიციის თანამშრომლებმა უთხრეს, რომ საქმე არა მათი, არამედ კრიმინალური პოლიციის კომპეტენცია იყო, დაემშვიდობნენ და წავიდნენ. ამ ფაქტს სცენიდან გამოეხმაურა წულუკიანი, რომელსაც ხელში ისევ მთავარი არხის მიკროფონი ეჭირა და განაცხადა, რომ "ვიღაცები" ტყუილად გამოიძახეს.
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროში ისევ არ იციან, დაიწყო თუ არა გამოძიება თეა წულუკიანის მიერ ჟურნალისტისთვის მიკროფონის წართმევაზე. On.ge უკვე რამდენიმე დღეა ცდილობს, უწყებიდან ამის შესახებ ინფორმაცია მიიღოს. ამ ქმედებაზე კითხვა დაუსვეს შინაგან საქმეთა მინისტრსაც. ვახტანგ გომელაურმა თქვა, რომ ინფორმაცია ახლა მიიღო და აუცილებლად გაერკვევა, რის შემდეგაც რამდენიმე დღე გავიდა.
მთავარმა არხმა პროკურატურასაც მიმართა. ნიკა გვარამიას თქმით, ეს არის ძალიან სახიფათო და პირდაპირი სიგნალი, რომ მედიაზე ძალადობრივი ზემოქმედების ახალი ტალღა იწყება.
წულუკიანი, რომელიც ამტკიცებდა, რომ მიკროფონს არ დააბრუნებს ჟურნალისტს სვანეთში ეპატიჟება და ამბობს, რომ არხის კუთვნილ მიკროფონს სწორედ იქ დაუბრუნებს.
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის თავმჯდომარე On.ge-სთან განმარტავს, რომ კულტურის მინისტრის ქმედება სისხლის სამართლის კოდექსის 154-ე მუხლით გათვალისწინებულ დანაშაულის ნიშნებს შესაძლოა შეიცავდეს. ეს მუხლი ჟურნალისტურ საქმიანობაში უკანონო ხელის შეშლას გულისხმობს. ამასთან, ნიკა სიმონიშვილის განცხადებით, თუ წულუკიანი მიკროფონის დაბრუნებას არ აპირებს, გამოძიების დაწყება საკუთრების წინააღმდეგ მიმართული დანაშულისთვისაც შესაძლებელია.