ხელისუფლება მიზანმიმართულად აგრძელებს წინა ხელისუფლების ჰომოფობიურ პოლიტიკას — ლგბტქი ორგანიზაციები
ქვიარ თემის წევრები და ლგბტქი სათემო ორგანიზაციები პრემიერმინისტრ ღარიბაშვილის განცხადებას ეხმაურებიან და აცხადებენ, რომ ხელისუფლება მიზანმიმართულად აგრძელებს წინა ხელისუფლების ჰომოფობიურ პოლიტიკას, მცდარ ინტერპრეტაციებს აძლევს ქვიარ ადამიანების საჭიროებებსა და წუხილებს და "ნერგავს სიძულვილს, რათა ჩაახშოს სოციალური წინააღმდეგობები". მათი თქმით, ღარიბაშვილის განცხადება ემსახურება მათ პარტიულ მონიშვნას, ინსტრუმენტალიზაციას და გამოყენებას ძალაუფლების შესანარჩუნებლად.
"მცდარია მისი სპეკულაციური მტკიცება, რომ ქვიარ თემი არის კულტურულად და პოლიტიკურად ერთგვაროვანი ჯგუფი, რომლის უკან დგას ოპოზიციური პარტიები. ქვიარ ადამიანები ვართ საზოგადოების წევრები, სხვადახვა პოლიტიკური შეხედულების მქონენი, და ვინმეს პოლიტიკური არჩევანი არავის აძლევს ძალადობის ლეგიტიმაციის უფლებას", — აცხადებენ ორგანიზაციები.
მათივე თქმით, ღარიბაშვილმა 5 ივლისს მომხდარ თავდასხმებზე პასუხისმგებლობა აირიდა. ორგანიზაციები მიუთითებენ იმასაც, რომ პრემიერმინისტრის მხრიდან უმრავლესობის ნებაზე აპელირება ტოტალიტარიზმის ლეგიტიმაციაა.
"[ეს] არამხოლოდ საფრთხეს გვიქმნის ქვიარ ადამიანებს, რომლებიც უკვე გავხდით მოძალადე ჯგუფების დევნის ობიექტი, არამედ, წარმოადგენს უმცირესობათა ხმების ჩახშობისკენ აშკარა და პირდაპირ მოწოდებას, ხელს უწყობს სამოქალაქო დაპირისპირების გაღრმავებას, პირდაპირ ახდენს ძალადობის ლეგიტიმაციას, არის საშიში ამ ქვეყნის ყველა მოქალაქისთვის და ძირგამომთხრელი კონსტიტუციური და დემოკრატიული წესრიგისა და სამოქალაქო მშვიდობისათვის", — აღნიშნულია განცხადებაში.
სათემო ორგანიზაციები ამბობენ, რომ კატეგორიულად ეწინააღმდეგებიან მათი საქმიანობის მსგავს ინტერპრეტაციას. მათივე თქმით, ქვიარ თემით მანიპულაციას წლების განმავლობაში ებრძვიან.
"კიდევ ერთხელ ვაცხადებთ, რომ დღეს ყველა პოლიტიკური ძალა, ისევე როგორც საქართველოს საპატრიარქო, სწორედ ამ სპეკულაციაზე დაყრდნობით ცდილობს განიმტკიცოს ძალაუფლება, შეინარჩუნოს საზოგადოების პოლარიზების დღის წესრიგი და წაგვართვას აგენტობა სოციალურ პროცესში".
ამასთან, განცხადებაში აღნიშნულია, რომ 5 ივლისს და შემდგომ დღეებში განხორციელებული ძალადობათა ციკლი ჟურნალისტებისა და ქვიარ ადამიანების მიმართ, იყო დაშვებული და ხელშეწყობილი საქართველოს მთავრობის მიერ.
"ამ სასტიკი ძალადობის არ აღკვეთა და სამოქალაქო დაპირისპირების ხელშეწყობა პირდაპირ წარმოადგენს მთავრობის პასუხისმგებლობას", — აცხადებენ ორგანიზაციები.
განცხადებას ხელს აწერებ:
- თანასწორობის მოძრაობა;
- ქალთა ინიციატივების მხარდამჭერი ჯგუფი;
- იდენტობა იუს;
- თემიდა.
12 ივლისს, მთავრობის სხდომაზე, ირაკლი ღარიბაშვილმა ღირსების მარშისა და თბილისი პრაიდის შესახებ მორიგი განცხადება გააკეთა. მან პრაიდი კვლავ მიხეილ სააკაშვილს დაუკავშირა. პრემიერმინისტრმა თქვა ისიც, რომ ღირსების მარშის რუსთაველის "პროსპექტზე" ჩატარებაა პრობლემა, თორემ სხვა ადგილებში პოლიცია მშვიდობიან ადამიანებს დაიცავდა.
ამასთან, ირაკლი ღარიბაშვილი იტყუება, როცა ღირსების მარშს აღლუმს უწოდებს და ცდილობს მის დისკრედიტაციას, იმეორებს რა ძალადობრივი ჯგუფების მესიჯს, რომ აღლუმი მხოლოდ ჯარისაა. პრემიერმინისტრი აქვე ხაზს უსვამს, რომ "ე.წ. აღლუმის" წინააღმდეგი იყო. ლოგიკურია, რომ ქვეყნის პირველი პირისგან ეს განცხადება, ძალადობის წახალისებად აღიქმებოდეს. წინა განცხადებას, რომელიც ასევე წახალისებად მიიჩნევა, მოჰყვა კიდეც ძალადობა ქალაქის მთავარ გამზირზე და არამარტო.
"ჯერ ერთი, აღლუმი რა სახელია. მე ვიცი ერთი აღლუმი, ეს არის ჯარის აღლუმი, რომელიც ჩვენს ქვეყანაში ჩატარდება. სხვა ღონისძიებები, რომლებიც შესაძლოა ჩატარდეს განსხვავებული აზრის გამოსახატავად, ამისთვის არსებობს ნებისმიერი სხვა ლოკაცია, რომელიც პოლიციამ შესთავაზა ლგბტ თემს".
გარდა ამისა, მან გაიმეორა ჰომოფობიური ჯგუფების გზავნილი პროპაგანდის შესახებ. უცნობია, ღარიბაშვილმა არ იცის, რომ ადამიანი ჰომოსექსუალი "პროპაგანდით" ვერ გახდება თუ მიზანმიმართულად ავრცელებს ამ აზრს. თუმცა, ეს ის შემთხვევაა, როცა არცოდნა "არცოდვა" ვერ იქნება.
"როდესაც 95% ჩვენი მოსახლეობის არის წინააღმდეგი დემონსტრაციულად პროპაგანდისტული, მარშისტული აღლუმის ჩატარების, ამას, მეგობრებო, ყველანი უნდა დავემორჩილოთ. ეს არის ჩვენი მოსახლეობის აბსოლუტური უმრავლესობის აზრი. ჩვენ, როგორც ხალხის მიერ არჩეული ხელისუფლება, იძულებული ვართ, რომ ამას ანგარიში გავუწიოთ, ამას ყოველთვის გავუწევთ ანგარიშს. ისე აღარ იქნება, როცა უმცირესობა წყვეტდა ყოველთვის უმრავლესობის ბედს, როცა მათი ძალადობრივი ხელწერით ნებისმიერ გადაწყვეტილებას ღებულობდნენ საქართველოში".
გარდა ამისა, ღარიბაშვილმა შეგვახსენა, რომ თბილისი პრაიდის მიერ ღირსების მარშამდე დაგეგმილი ორი ღონისძიება შედგა, შეფერხება არ ყოფილა და პოლიციამ პრევენცია მოახდინა. მას არ დაუკონკრეტებია, რატომ არ მოახდინა პრევენცია პოლიციამ 5 ივლისს და უკავშირდება თუ არა ეს პრემიერმინისტრის ჰომოფობიურ აზრებს და იმას, რომ მარშის წინააღმდეგი იყო.
ამავდროულად, ღარიბაშვილი გვიმტკიცებს, რომ ქართულმა ოცნებამ ყველაფერი გააკეთა გამოხატვის თავისუფლებისთვის. მან ისაუბრა კონსტიტუციაზე და ტრადიციულად, თავი იმართლა ანტიდისკრიმინაციული კანონით. მისი თქმით, "ჩვენს მოქალაქეებს არავითარი პრობლემა არ აქვთ განსხვავებული ორიენტაციის ადამიანების მიმართ ჩვეულებრივ, ყოველდღიურ ცხოვრებაში".
ერთ წამში კი, ღარიბაშვილი ამბობს:
"მაგრამ როდესაც ხდება პროვოკაციული, პოლიტიკური მიზნით ამ ყველაფრის ორგანიზება, რა თქმა უნდა, ეს არის მიუღებელი და ამას ჩვენ შევეწინააღმდეგებით, ვინაიდან, ვიცით, თუ რა დგას ამ მიზნის უკან — პოლიტიკური მიზანი, სხვა არაფერი".
შეუძლია ხელოვნურ ინტელექტს ნარკოტიკული თრობის "განცდა"? — კვლევა გვპასუხობს შეუძლია ხელოვნურ ინტელექტს ნარკოტიკული თრობის "განცდა"? — კვლევა გვპასუხობს
უკრაინის ომმა მიუსაფარი ძაღლების ევოლუციაზე იმოქმედა — კვლევა უკრაინის ომმა მიუსაფარი ძაღლების ევოლუციაზე იმოქმედა — კვლევა
ილონ მასკს მთვარეზე სატელიტების "კატაპულტის" განთავსება სურს ილონ მასკს მთვარეზე სატელიტების "კატაპულტის" განთავსება სურს
გიორგი ბაჩიაშვილი თავისუფალია გიორგი ბაჩიაშვილი თავისუფალია
ჰაერის დაბინძურება ალცჰაიმერთან იმაზე მეტად არის დაკავშირებული, ვიდრე აქამდე გვეგონა — კვლევა ჰაერის დაბინძურება ალცჰაიმერთან იმაზე მეტად არის დაკავშირებული, ვიდრე აქამდე გვეგონა — კვლევა
MapMF: მზია ამაღლობელი მედიის თავისუფლების წინააღმდეგ მიმართული რეპრესიების ფონზე სიმტკიცის სიმბოლოდ იქცა MapMF: მზია ამაღლობელი მედიის თავისუფლების წინააღმდეგ მიმართული რეპრესიების ფონზე სიმტკიცის სიმბოლოდ იქცა
"ხელოვნური ინტელექტი ჩაგვანაცვლებს?" — ეს შიში დასაქმებულთა მენტალურ ჯანმრთელობას ვნებს "ხელოვნური ინტელექტი ჩაგვანაცვლებს?" — ეს შიში დასაქმებულთა მენტალურ ჯანმრთელობას ვნებს
საქართველოს ბანკის ინიციატივით, ღონისძიება "შეხვედრები ბიზნესთან" გაიმართა საქართველოს ბანკის ინიციატივით, ღონისძიება "შეხვედრები ბიზნესთან" გაიმართა
ელისო კილაძე: "ჩემს მიერ ყველა შეკერილი ბრალი მხილებულია, ამიტომ გახდა საჭირო ახალი ბრალი, თანაც, ჩემი დაკავებით" ელისო კილაძე: "ჩემს მიერ ყველა შეკერილი ბრალი მხილებულია, ამიტომ გახდა საჭირო ახალი ბრალი, თანაც, ჩემი დაკავებით"
ალენ ბერსე: CPT-ის ანგარიშის საკითხს ადამიანის უფლებათა საბჭოზე მაკა ბოჭორიშვილთან დავაყენებ ალენ ბერსე: CPT-ის ანგარიშის საკითხს ადამიანის უფლებათა საბჭოზე მაკა ბოჭორიშვილთან დავაყენებ