უკიდურესად მცირერიცხოვანი პოლიცია ცალსახად არასაკმარისია ძალადობის შესაკავებლად — DRI
დემოკრატიის კვლევის ინსტიტუტი მიიჩნევს, რომ შსს-ს მიერ მობილიზებულია უკიდურესად მცირერიცხოვანი საპოლიციო ეკიპაჟები, რაც ცალსახად არასაკმარისია ძალადობის შესაკავებლად. ორგანიზაცია ხელისუფლებას მოუწოდებს, დაუყოვნებლივ მიიღონ უსაფრთხოების ზომები და უზრუნველყონ ჟურნალისტებზე თავდასხმაში მონაწილე პირების დაკავება შესაბამისი სამართლებრივი რეაგირებისთვის. ამ განცხადებას ორგანიზაცია დღეს პარლამენტთან განვითარებულ მოვლენებთან დაკავშირებით ავრელებს.
"იმის გათვალისწინებით, რომ ძალადობრივი ჯგუფების შეკრება დიდი ხნით ადრე იყო დაანონსებული და მას არ აქვს სპონტანური ხასიათი, შსს-ს მიერ მობილიზებული უკიდურესად მცირერიცხოვანი საპოლიციო ეკიპაჟები ცალსახად არასაკმარისია ძალადობის შესაკავებლად. გავრცელებული კადრებიდან ნათლად ჩანს, პოლიციის უმოქმედობა, დააკავონ ძალადობის უშუალო და მარტივად იდენტიფიცირებადი მონაწილეები", — ნათქვამია განცხადებაში.
ამასთან, ორგანიზაცია მიიჩნევს, რომ "პრემიერმინისტრის ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადება, რომ ღირსების მარშის უკან მიხეილ სააკაშვილი და რადიკალური ოპოზიცია დგას, პირდაპირ წარმოადგენს რადიკალური ჯგუფების წახალისებას, გამოიყენონ ძალა ჟურნალისტებისა და ღირსების მარშის მონაწილეების წინააღმდეგ".
დემოკრატიის კვლევის ინსტიტუტი მოუწოდებს ხელისუფლებას:
- დაუყოვნებლივ უზრუნველყონ სათანადო საპოლიციო ძალების მობილიზაცია რადიკალური ჯგუფების ძალადობის აღსაკვეთად;
- დაუყოვნებლივ მიიღონ სათანადო ზომები შეკრების დასარეგულირებლად, რომელსაც უკვე აღარ აქვს მშვიდობიანი ხასიათი;
- დაუყოვნებლივ უზრუნველყონ ჟურნალისტებზე თავდასხმაში მონაწილე პირების დაკავება შესაბამისი სამართლებრივი რეაგირებისთვის.