ჟურნალისტური ეთიკის ქარტია მთავარი არხის თანამშრომლებზე განხორციელებულ ძალადობას გმობს
ფოტო: კადრი ვიდეოდან/მთავარი არხი
საქართველოს ჟურნალისტური ეთიკის ქარტია მთავარი არხის თანამშრომლებზე განხორციელებულ ძალადობას გმობს და სამართალდამცავ ორგანოებს აღნიშნულის სწრაფად და ეფექტიანად გამოძიებისკენ გამოუწოდებს.
"ჟურნალისტური ეთიკის ქარტია მოუწოდებს ხელისუფლებას, დაიცვას ჟურნალისტთა უსაფრთხოება და პროფესიული საქმიანობის შესრულებისას მედიას შეუქმნას შესაბამისი სამუშაო პირობები, რათა მოქალაქეებს ჰქონდეთ შესაძლებლობა, მიიღონ ინფორმაცია მიმდინარე პროცესებთან დაკავშირებით. ეთიკის ქარტიას მიაჩნია, რომ ბოლო პერიოდში ჟურნალისტებზე გახშირებულ თავდასხმებს ხელისუფლების აგრესიული რიტორიკა და სამართალდამცავი უწყებების მხრიდან არასათანადო რეაგირება განაპირობებს, ამიტომ, მნიშვნელოვანია, თითოეული ფაქტი სათანადოდ იყოს გამოძიებული", — აღნიშნულია განცხადებაში.
დღეს, 4 მაისს დავით გარეჯში მთავარი არხის გადამღებ ჯგუფსა და კარტოგრაფ ივერი მელაშვილს დაუპირისპირისპირდნენ. ტელეკომპანიის გავრცელებულ კადრებში ჩანს, რომ აგრესიული სასულიერო და სამოქალაქო პირები მელაშვილს ემუქრებიან და ჟურნალისტს ფიზიკურად უხეშად ეხებიან.