მედიატორი ევროკავშირიდან, მორატორიუმი, ბარიკადების აღება — რა გადაწყვიტა მთავრობამ ნამახვანჰესის თემაზე
მთავრობამ ნამახვანჰესის მშენებლობასთან დაკავშირებით რამდენიმე გადაწყვეტილება მიიღო. კერძოდ:
- ენკასთან დადებული ხელშეკრულების შესწავლა დაევალა იუსტიციის სამინისტროს;
- მედიაციის პროცესში ჩაერთვება ევროკავშირის ენერგეტიკული გაერთიანების სრულუფლებიანი წარმომადგენელი;
- მშენებლობაზე გამოცხადდა მორატორიუმი 9-12 თვის ვადით;
- ნამახვანჰესის მიმდებარე ტერიტორიაზე პოლიცია მოხსნის ბარიერებს;
- აქტივისტებს კარვის გასაშლელად ადგილს შეარჩევინებენ.
ხელშეკრულება ენკასთან
მთავრობაში აცხადებენ, რომ ხელშეკრულების შესწავლასთან ერთად, იუსტიციის სამინისტრო იქირავებს საერთაშორისო იურიდიულ კომპანიას, რომელიც შეისწავლის კონტრაქტის პირობების საერთაშორისო პრაქტიკასთან შესაბამისობას.
ევროკავშირის მედიატორი
მთავრობის განცხადებით, მედიატორი მათი მოწვევით, არასამთავრობო სექტორთან მოლაპარაკებებში ჩაერთვება. ის ნამახვანჰესის გარემოზე ზემოქმედების ეფექტის შესწავლის მიმართულებით იმუშავებს.
მორატორიუმი მშენებლობაზე
მთავრობაში ამბობენ, რომ აგრძელებენ ხელშეკრულების პირობების დაზუსტებას კომპანია ენკასთან და პროექტის სრულყოფის მიზნით, უახლოეს მომავალში შეხვედრებს გამართავენ.
რაც შეეხება მშენებლობას გამოცხადდა მორატორიუმი 9-12 თვის ვადით, ვიდრე არ მოხდება გარემოსდაცვითი, გეოლოგიური და სეისმოლოგიური კვლევების რევიზია და ხელახალი დასაბუთება.
"კომპანია ამ ეტაპზე გააგრძელებს მხოლოდ პროექტის პირველი ეტაპის მოსამზადებელ სამუშაოებს ინფრასტრუქტურის მიმართულებით, მოქმედი სამშენებლო ნებართვის ფარგლებში", — წერია განცხადებაში.
საპოლიციო ძალები და კომუნიკაცია აქტივისტებთან
მთავრობაში აცხადებენ, რომ საპროტესტო აქციის მონაწილეებსა და ყველა დაინტერესებულ პირს უდასტურებენ მზაობას, პროცესი გაგრძელდეს დიალოგის ფორმატში, რომლის ფარგლებშიც მოხდება ხელშეკრულების თითოეული პუნქტის პირობების განხილვა, იმისთვის, რომ არც ერთი პასუხგაუცემელი კითხვა არ დარჩეს.
მათ თქმით, ნამახვანჰესის მიმდებარე ტერიტორიაზე პოლიცია მოხსნის დამატებით ბარიერებს და შეამცირებს ადგილზე მყოფი სამართალდამცველების რაოდენობას, ხოლო აქციის მონაწილეებს, პოლიციასთან კოორდინაციით, აქციის გასამართად და კარვის გასაშლელად ადგილის შერჩევის შესაძლებლობა მიეცემათ.
"ტერიტორიაზე დარჩება პოლიციელთა მხოლოდ ის რაოდენობა, რომელიც საჭირო იქნება ადგილზე არსებული უსაფრთხოების ვითარებიდან გამომდინარე", — წერია განცხადებაში.
რიონის ხეობის აქტივისტები ხელისუფლების მხრიდან პირობებზე პასუხს ერთი კვირის განმავლობაში ელოდნენ. ამბობდნენ, რომ სამივე მოთხოვნის შეუსრულებლობის შემთხვევაში სხვადასხვა ქალაქში მასშტაბურ აქციებს გამართავდნენ. ისინი ითხოვდნენ, მოიხსნას ბარიკადებ, რომ მიეცეთ ნამოხვანისკენ გადაადგილებისა და იმავე სივრცეში პროტესტის გაგრძელების საშუალება, ასევე, კომპანია ENKA-მ ჰესის მოსამზადებელი სამუშაოები შეაჩეროს.
გუშინ, 23 აპრილს აქტივისტმა ვარლამ გოლეთიანმა განაცხადა, რომ ბოლო ინფორმაციით ხელისუფლება მხოლოდ პირობების ნაწილს უკმაყოფილებდა, რაზეც თანახმა არ იყვნენ. მისი თქმით, ჰესის მშენებლობის შეჩერება საკმარისი არ არის, თუ მოსამზადებელი სამუშაოები გაგრძელდება, რადგან ეს მათთვის "ერთიანი პროცესია".
"კარგად ვიცით, რომ გზა შენდება იქ იმიტომ, რომ ჰესი უნდა აშენდეს", — განაცხადა გოლეთიანმა.
რამდენიმეთვიანი უწყვეტი პროტესტის, ნამახვანში კარვების დაშლის, სოფლამდე მისასვლელი გზის გადაკეტვის და პოლიციასთან დაპირისპირების შემდეგ 16 აპრილს სამთავრობო გუნდი ჰესის მშენებლობის მოწინააღმდეგე აქტივისტებს შეხვდა. შეხვედრა მოულოდნელად, მთავრობის ადმინისტრაციის ინიციატივით დაიგეგმა, თუმცა ამას წინ უძღოდა საპატრიარქოს მოწოდება მოლაპარაკების აუცილებლობაზე.
პრემიერმინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილის დავალებით აქტივისტებს მთავრობის ადმინისტრაციის რეგიონებთან ურთიერთობის დეპარტამენტის უფროსი, ლერი ბარნაბიშვილი, ორი გუბერნატორი და საპარლამენტო უმრავლესობის დეპუტატები შეხვდნენ.