ტესტი: რამდენად კარგად იცი პოლიტიკური შეთანხმების დეტალები
6-თვიანი მოლაპარაკებების პროცესი დასრულდა — ორშაბათს ქართულმა ოცნებამ და ოპოზიციური პარტიების ნაწილმა ევროპული საბჭოს პრეზიდენტის, შარლ მიშელის ახალ დოკუმენტს მოაწერეს ხელი.
მიუხედავად იმისა, რომ შეთანხმებაზე ყველა პარტიის ხელმოწერა არ არის და დარჩა პუნქტები, რომელთა შინაარსი მათთვის შედარებით ბუნდოვანია, პროცესი დაიძრა: ოპოზიციის ნაწილი სამშაბათს პარლამენტში შევა და ამნისტიის კანონპროექტს დააინიცირებს.
თუმცა, საპარლამენტო ცხოვრებისთვის ეს ერთადერთი ცვლილება როდია. ოპოზიციის შესვლამდე პარლამენტის თავმჯდომარის თანამდებობიდან წამოვიდა არჩილ თალაკვაძე. მიზეზად ის დაასახელა, რომ ამ მოლაპარაკებებზე "მხარეს" წარმოადგენდა, პარლამენტის სპიკერი კი უფრო ნეიტრალური პოზიციის მქონე ადამიანი უნდა იყოს. თავად ვიცე-სპიკერის თანამდებობაზე გადაინაცვლა, მის შემცვლელად კი კახა კუჭავა წარადგინეს.
შემოწმე შენი თავი და გაიგე, რა დაგამახსოვრა პოლიტიკურად დატვირთული კვირიდან იმ დოკუმენტზე, რომელიც, შესაძლოა, საქართველოში პოლიტიკური კრიზისის დასასრულის დასაწყისი გახდეს.
ტესტის დაწყება1 / 13 რა მოხდა საქართველოში 2021 წლის 19 აპრილს, რამაც პოლიტიკური დღის წესრიგი შეცვალა?