თვიმმართველობის არჩევნებზე 40%-ს თუ ვერ მივიღებთ, არჩევნებზე ოპოზიციის მოთხოვნას განვიხილავთ — თალაკვაძე
ფოტო: კადრი ვიდეოდან / იმედი
საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის, არჩილ თალაკვაძის განცხადებით, ქართული ოცნება მზად არის, 40%-იანი მხარდაჭერის პრინციპი გამოიყენოს, რაც იმას ნიშნავს, რომ, თუ მმართველი პარტია თვითმმართველობის არჩევნებში 40%-ს ვერ მიიღებს, ისინი ოპოზიციის მოთხოვნებს რიგგარეშე არჩევნებთან დაკავშირებით განიხილავენ.
"ჩვენ მზად ვართ, 40%-იანი მხარდაჭერის პრინციპი გამოვიყენოთ, რაც ნიშნავს იმას, რომ, თუ მმართველი პარტია 40%-ს ვერ მიიღებს თვითმმართველობის არჩევნებში, ამ შემთხვევაში ჩვენ განვიხილავთ ოპოზიციის მოთხოვნებს არჩევნებთან დაკავშირებით", — განაცხადა თალაკვაძე ბრიფინგზე.
მან, ასევე, თქვა, რომ ქართული ოცნება ევროპული საბჭოს პრეზიდენტის, შარლ მიშელის დოკუმენტს ხელს აწერს.
ამას წინ უძღოდა ქართული ოცნების თავმჯდომარის, ირაკლი კობახიძის ამერიკის შეერთებულ შტატებში ვიზიტი. კობახიძეს განცხადებით, აშშ-ში შეხვედრებისას პარტნიორები მიანიშნებენ, რომ მათ, როგორც მმართველმა პარტიამ კრიზისის გადასაჭრელად ნაბიჯები უნდა გადადგან.