გვექნება შუამდგომლობა ახალი მტკიცებულებების წარდგენაზე — ილიჩოვას ადვოკატი
კარტოგრაფების საქმეზე ბრალდებული ნატალია ილიჩოვას ადვოკატის, გიორგი მახარაძის განცხადებით, დღეს ისინი დააყენებენ შუამდგომლობას ახალი მტკიცებულებების წარდგენასთან დაკავშირებით. ამის შესახებ მან სასამართლო სხდომის დაწყებამდე ისაუბრა.
"გვექნება შუამდგომლობა ახალი მტკიცებულებების წარდგენასთან დაკავშირებით და ეს ეხება დროას ვიდეოს, ე .წ. საგამოძიებო ჟურნალისტურ პროდუქტს, რომელიც ეხება ერთ-ერთ მნიშვნელოვან მოწმეს, ბატონ ხიდაშელს და მის კავშირებს როგორც რუსეთის ხელისუფლებასთან დაახლოებულ პირებთან, ასევე, სპეცსამსახურებთან. ჩვენი აზრით, ეს არის მნიშვნელოვანი ფაქტები, რომელზეც სასამართლომ აუცილებლად უნდა იმსჯელოს", — თქვა მან.
დღეს კარტოგრაფების საქმეზე სასამართლო პროცესი მიმდინარეობს. დღევანდელ პროცესზე ნატალია ილიჩოვას ადვოკატები შესავალი სიტყვით წარსდგებიან.
კარტოგრაფების საქმეზე ბრალდებული ივერი მელაშვილი და ნატალია ილიჩოვა გირაოს სანაცვლოდ 28 იანვარს გაათავისუფლეს. თბილისის საქალაქო სასამართლომ ნაწილობრივ დააკმაყოფილა პროკურატურის შუამდგომლობა, რომელიც აღკვეთის ღონისძიების შეცვლას — პატიმრობის ნაცვლად გირაოს შეფარდებას გულისხმობდა. სასამართლომ თითოეულ ბრალდებულს 20 000-ლარიანი გირაო შეუფარდა. ამასთან, დააკმაყოფილა პროკურატურის შუამდგომლობა ივერი მელაშვილის თანამდებობიდან გადაყენების შესახებ, რადგან მიიჩნია, რომ ეს თანამდებობა პირდაპირ არის კავშირში საქმეში არსებულ ინფორმაციებთან.