რატომ ახსენებენ ჩანაწერებში მინისტრებს — ღარიბაშვილის განმარტება
ექვსდღიანი დუმილის შემდეგ პრემიერმინისტრმა, ირაკლი ღარიბაშვილმა განაცხადა, რომ TV პირველის ეთერში გასული აუდიოჩანაწერები ფაბრიკაცია და პროვოკაციაა. პრემიერმა განმარტა, რატომ ახსენებს ბერა ივანიშვილთან საუბრისას მინისტრებს.
როგორც ბერა ივანიშვილი და ირაკლი ღარიბაშვილი ამბობენ, ჩანაწერები 2010-11 წლებში არის გაკეთებული, როცა ქართული ოცნება ხელისუფლებაში ჯერ კიდევ არ იყო მოსული. ჩანაწერებში მინისტრების ხსენების გამო კი გაჩნდა ეჭვი, რომ საუბარი შესაძლოა სწორედ 2012 წლის შემდეგ შედგა.
ირაკლი ღარიბაშვილმა მთავრობის ადმინისტრაციაში ჟურნალისტებს განუცხადა, რომ რვა წლის განმავლობაში ბიძინა ივანიშვილის ფონდს ხელმძღვანელობდა და საქველმოქმედო პროექტებს მართავდა. მისი თქმით, სწორედ ამის გამო მას მინისტრებთან ხშირი კომუნიკაცია ჰქონდა.
"მე მქონდა არაერთი შეხვედრა აწ გარდაცვლილ კულტურის მინისტრთან, ბატონ რურუასთან, ბატონ კვიტაშვილთან, რომელიც ჯანდაცვის მინისტრი იყო, თბილისის მერთან, ეკონომიკის მინისტრთან, პრეზიდენტის მეუღლესთან, ქალბატონ სანდრასთან გვქონდა არაერთ პროექტზე მოლაპარაკებები და მათი თხოვნების მოსმენები გვიწევდა. პრეზიდენტი დედა, გიული ალასანია ხშირი სტუმარი იყო ჩემი, როცა მე ვიყავი ფონდის პრეზიდენტი. აქედან გამომდინარე პასუხი მარტივია — პირდაპირი კომუნიკაცია მქონდა მინისტრთა კაბინეტის წევრებთან. აქ არავითარი ლოგიკა არ არსებობს იმისა, თუ რატომ უნდა ყოფილიყო სხვანაირად აღქმული ეს საკითხი", — ამბობს ღარიბაშვილი.