პოლიტიკური გარემოს ტემპერატურა იზრდება, მოვუწოდებ მხარეებს, გადადგან ნაბიჯები — ჰარცელი მელიას საქმეზე
ევროკავშირის ელჩის საქართველოში, კარლ ჰარცელის თქმით, ბოლო დროს საქართველოში განვითარებული მოვლენების გათვალისწინებით, ქვეყანაში პოლიტიკური გარემოს ტემპერატურა იზრდება. მან მოუწოდა მხარეებს, გააკეთონ განცხადებები და გადადგან შესაბამისი ნაბიჯები, რომ სიტუაცია უფრო არ გამწვავდეს. ამის შესახებ მან ნაციონალური მოძრაობის თავმჯდომარის, ნიკა მელიას საქმეზე საუბრისას ჟურნალისტებთან განაცხადა.
ჰარცელმა აღნიშნა, რომ შიშობს, ამ საქმეს დიდი გავლენა ექნება ქართულ პოლიტიკურ გარემოზე, დღევანდელი მდგომარეობა კი პოლიტიკური დიალოგისკენ დაბრუნების შესაძლებლობას გაართულებს და უფრო გადაწევს მეხუთე რაუნდის თარიღს. მისივე თქმით, სასამართლო სისტემის მიმართ უნდობლობა და პოლარიზაცია ქვეყანაში პოლიტიკურ სიტუაციას "ფეთქებადს" ხდის.
"მე მინდა ყურადღება გავამახვილო ორ რამეზე, სასამართლო სისტემის მიმართ უნდობლობასა და პოლარიზაციაზე. ეს ორი ფაქტორი ერთად ხდება ფეთქებადი. ამას პრობლემად ვხედავ საქართველოსთვის და საქართველოს დემოკრატიისთვის.
მე მოვუწოდებ ყველა მხარეს, რომ გააკეთონ განცხადებები, გადადგან ნაბიჯები, რამდენადაც შეუძლიათ, რომ კიდევ უფრო არ გაამწვავონ სიტუაცია. ასევე, მნიშვნელოვანია, რომ საქართველომ გააგრძელოს ინსტიტუციების შენება. ამისთვის, საჭიროა ამბიციური საარჩევნო რეფორმა და სასამართლო სისტემა. ეს არის, რასაც ევროკავშირის მხარდაჭერა აქვს და მე ადვოკატირებას ვუწევ. ეს არის ერთადერთი გზა, რომ შეიცვალოს ახლანდელი მდგომარეობა", — განაცხადა მან.
ქართულმა ოცნებამ პლენარულ სხდომაზე ნიკა მელიას იმუნიტეტი მეორედაც მოუხსნა, რითიც პროკურატურას ისევ მისცა მისი დაკავების უფლება. მმართველ გუნდში ამ განმარტებას არ იზიარებენ და ამბობენ, რომ მათ არა დაპატიმრების, არამედ პატიმრობის მოთხოვნის უფლება გასცეს და გადაწყვეტილება სასამართლომ უნდა მიიღოს.
ეს პირველი შემთხვევა არ არის, როდესაც მმართველი გუნდი პროკურატურას მელიას დაპატიმრების უფლებას აძლევს. 2019 წლის 26 ივნისს 91 ხმით, 0-ის წინააღმდეგ, ქართულმა ოცნებამ იგივე საკითხზე დადებითი გადაწყვეტილება მიიღო. მაშინაც მსჯელობის საგანი იყო ნიკა მელიას ბრალდება 20 ივნისის საქმეზე. კენჭისყრის დღეს ოპოზიციის სკამები ცარიელი იყო და მელია მმართველი გუნდის პირისპირ მარტო იჯდა. თუმცა ქართულ ოცნებაშიც არ ყოფილა ყველა "მომხრე". სამმა დეპუტატმა: მირიან წიკლაურმა, რომან კაკულიამ და ბექა ოდიშარიამ მაშინ ხმის მიცემისგან თავი შეიკავეს, მარიამ ჯაშმა კი კენჭისყრაში მონაწილეობა არ მიიღო.
მაშინ პროკურატურამ ქართული ოცნებისგან პატიმრობის უფლება მიიღო, სასამართლოსგან კი არა. მელიას გირაო და ელექტრონული სამაჯურის ტარება შეეფარდა, რომელიც ენმ-ის ლიდერმა ერთ-ერთ აქციაზე დემონსტრაციულად მოიხსნა, რასაც უწყებიდან მორიგი გირაოს გადახდის, გადაუხდელობის შემთხვევაში კი პატიმრობის მოთხოვნა მოყვა. მელიამ გირაოს გადახდაზე უარი თქვა, რადგან მიაჩნია, რომ საქმე პოლიტიზებულია.
ერთკვირიანი ვადა, რომელიც პროკურატურამ მელიას გირაოს გადასახდელად მისცა, ამოიწურა ისე, რომ ენმ-ს თავმჯდომარეს ეს მოთხოვნა არ დაუკმაყოფილებია. სწორედ ამიტომ, პროკურატურამ პარლამენტს მიმართა და ქართულმა ოცნებამ დადებითი გადაწყვეტილება მიიღო.